Wśród ogłoszonych premier komiksów na ten miesiąc, znalazło się wiele kontynuacji wcześniej wydanych publikacji. Nieco mniej jest ciekawych pozycji, dopiero co rozpoczynających nowe historie. Znajdziecie coś dla siebie?
"Avengers: Wojna światów" - Jason Aaron
01.06.2022 r. |
Czarnoksiężnik Malekith Przeklęty dotarł na Ziemię, a jego okrutne armie obległy Górę Avengers. Jednak najpotężniejsi ziemscy bohaterowie nie poddadzą się bez walki: Blade stawi czoło superżołnierzom korporacji Roxxon, a She-Hulk zmierzy się nie tylko z trollami, ale i z własną legendą. Czy wspólnie zdołają odeprzeć przeważające siły szalonego elfa? Tymczasem odmieniony agent Coulson wysyła do obrony Ziemi własną drużynę superbohaterów… a Tony Stark trafia do miejsca bardzo, bardzo odległego od domu.
Autorem tej opowieści jest Jason Aaron, zdobywca Nagrody Eisnera i innych najważniejszych komiksowych wyróżnień, znany z takich serii jak: „Skalp”, „Thor Gromowładny” i „Potężna Thor”, „Punisher Max” czy „Conan Barbarzyńca”. Rysunki stworzyli Stefano Caselli („Avengers: Czas się kończy”), Jason Masters oraz Ed McGuinness („Superman/Batman”).
Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w zeszytach #18–21 serii „Avengers” oraz we „Free Comic Book Day 2019”.
"Wojna światów" - Jason Aaron, Russell Dauterman
01.06.2022 r.
Tylko jeden spośród Dziesięciu Światów oparł się czarnoksiężnikowi
Malekithowi Przeklętemu – Midgard, królestwo superbohaterów i ludzi.
Jego obrońcy zostali jednak zepchnięci do defensywy, a Thor, który jako
jedyny mógłby je ocalić, utknął w krainie lodowych olbrzymów. W obliczu
zagłady do walki włączają się Spider-Man, Daredevil, Punisher, Ghost
Rider, Blade, Czarna Pantera, Wolverine i wielu innych obrońców Ziemi.
Czy zdołają powstrzymać inwazję mrocznych elfów i położyć kres
okrucieństwom szalonego maga?
Autorem tej opowieści jest Jason Aaron, zdobywca Nagrody Eisnera i
innych najważniejszych komiksowych wyróżnień, znany z takich serii jak:
„Skalp”, „Punisher Max” czy „Conan Barbarzyńca”. Rysunki stworzył
Russell Dauterman.
Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w zeszytach #1–6 serii
„War of the Realms” i stanowi punkt kulminacyjny wielkiej sagi o Thorze
autorstwa Jasona Aarona, na którą składają się również serie: „Thor
Gromowładny” i „Thor” (z linii wydawniczej Marvel Now), „Potężna Thor”
(Marvel Now 2.0) oraz „Thor” (Marvel Fresh).
"Ekspozytura, Rygor: Goście hotelu Arago" - Tobiasz Piątkowski
01.06.2022 r. |
W hotelu Arago przecinają się ścieżki kilku tajemniczych postaci. Niemiecki prowokator, francuscy agenci i... polscy szpiedzy rozpoczynają bezwzględną walkę o najcenniejsze informacje, które zdecydują o losach tej części świata. Dla szefa polskiej ekspozytury wywiadowczej – Mieczysława Słowikowskiego – to kolejna odsłona walki z hitlerowcami, ale dla jego angielskich sojuszników to jedyne źródło wiedzy na terenach całkowicie opanowanych przez wroga.
Historia szpiegowskiej organizacji „Rygor” to inspirowana faktami komiksowa opowieść o determinacji, odwadze i sprycie ludzi Słowikowskiego, którym udało się stworzyć siatkę wywiadowczą obejmującą tereny od Maroka po Libię, mając za przykrywkę... fabrykę płatków owsianych.
Autorami są dwaj znani polscy twórcy: scenarzysta Tobiasz Piątkowski („48 stron”, „Pierwsza Brygada”, „Bradl”) i rysownik Marek Oleksicki („Odmieniec”, „Hardkorporacja”, „Frankenstein’s Womb”).
Komiks swoim patronatem objęła Agencja Wywiadu, która w tym roku świętuje swoje 20-lecie działania.
"Conan Barbarzyńca: Tygiel" - Roge Antonio, Jim Zub, Luca Pizzari, Robert Gill
01.06.2022 r. |
Pokonanie najeżonego pułapkami labiryntu, pełnego przerażających potworów, może mu zapewnić miejsce u boku boga znanego nie bez przyczyny jako Mnoga Śmierć. Dla Barbarzyńcy nie liczy się jednak nic poza przetrwaniem. Musi połączyć siły ze starym szamanem, honorową złodziejką, budzącym grozę niemową i innymi uczestnikami turnieju… lecz nie wie jeszcze, że wśród nich czai się zdrajca.
Scenariusze do tego tomu napisał Jim Zub, a rysunki stworzyli Rogê Antônio, Robert Gill i Luca Pizzari. Album zawiera materiały opublikowane w zeszytach „Conan the Barbarian” #13–18.
"Thor" - Michael Straczynski, Olivier Coipel, Marko Djurdjević
01.06.2022 r. |
Autorem tej opowieści jest J. Michael Straczynski, twórca serialu „Babilon 5” i słynny scenarzysta „Amazing Spider-Mana”, a rysunki stworzyli Marko Djurdjević („Thunderbolts”) i Olivier Coipel („Oblężenie”, „Ród M”). Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w zeszytach „Fantastic Four” #536–537, „Thor” #1–12 i #600–603 oraz „Thor Giant-Size Finale”.
"Sandman: Zabawa w ciebie" - Neil Gaiman, Kelley Jones, Malcolm Jones III, Charles Vess, Colleen Doran
01.06.2022 r. |
Gdy w murze oddzielającym realny świat od Śnienia pojawiają się pęknięcia, grupa młodych nowojorczyków zostaje wciągnięta przez szczeliny do dawno zapomnianego zakątka królestwa Króla Snów – miejsca, które jest zarówno niezwykle znajome, jak i niepokojąco wrogie. Cykl „Sandman” to mroczna, ciążąca ku horrorowi historia ludzkich kontaktów z Sandmanem, Władcą Snów – istotą, która wprawdzie nie jest bogiem, ale ma władzę, o jakiej wielu bogów może tylko marzyć – rządzi ludzkimi snami... A jest to potężna władza, gdyż sny często kierują naszym życiem... a czasami je zastępują.
Liczne nawiązania kulturowe i religioznawcze zawarte w komiksie spowodowały, że „Sandman” został uznany przez krytykę za dzieło wybitne. Zebrał wiele nagród komiksowych, m.in. Nagrodę Eisnera, Nagrodę Harveya oraz World Fantasy Award, nagrodę zarezerwowaną dla literatury, którą po raz pierwszy w historii otrzymał komiks.
Autorem scenariusza jest wielokrotnie nagradzany pisarz, scenarzysta komiksowy i filmowy Neil Gaiman, laureat m.in. Nagrody Eisnera, Harveya i Hugo. Za ilustracje do tego tomu odpowiadają rysownicy należący do najwybitniejszych współczesnych artystów komiksowych, m.in. Shawn McManus („Aquaman”), Colleen Doran („Lucyfer”) czy Bryan Talbot („Baśnie”).
"Heartstopper #04" - Alice Oseman
01.06.2022 r. |
Ale życie to nie bajka – tych dwoje musi się jeszcze wiele nauczyć o miłości.
Charlie nie wierzył, by Nick mógł odwzajemnić jego uczucie, ale teraz są już oficjalnie parą. Charlie jest coraz bliżej wypowiedzenia dwóch magicznych słów: „Kocham cię”.
Nick czuje podobnie, ale ma dużo na głowie: martwi go nie tylko coming out przed ojcem, ale też fakt, że Charlie może cierpieć na zaburzenia odżywiania.
Kiedy lato przechodzi w jesień i zaczyna się nowy rok szkolny, Charlie i Nick muszą się wiele nauczyć o tym, co oznacza miłość.
"Mega Giga (1/2022): Wielka wyprawa"
02.06.2022 r. |
"Comanche. Tom 1" - Greg, Hermann
03.06.2022 r. |
Młoda farmerka zwana Comanche prowadzi odziedziczone po ojcu rancho w
okolicach Greenstone Falls w Wyoming. Pomaga jej stary zarządca Ten
Gallons. Niestety, przeróżni awanturnicy coraz bardziej dają im się we
znaki. Pewnego dnia na ranchu pojawia się Red Dust - nikomu nieznany
przybysz. Comanche decyduje się zaufać obcemu i zatrudnić go na ranchu.
Pierwszy tom wydania zbiorczego zawiera pięć pierwszych albumów serii, dwa krótkie komiksy, galerię ilustracji oraz tekst prezentujący kulisy powstania serii i przybliżający sylwetki autorów.
"Dinozaury w komiksie #04" - Arnaud Plumeri, Bloz
03.06.2022 r. |
"Rozkwit i upadek Imperium Triganu #01" - Don Lawrence. Mike Butterworth
07.06.2022 r. |
Rozkwit i upadek Imperium Triganu to przełomowe i zachwycające dzieło, kamień milowy w historii brytyjskiego komiksu. Zostało namalowane w oszałamiającym, klasycznym stylu przez legendarnego Dona Lawrence'a (autor Storma). Lawrence słynący ze swych przesyconych jaskrawymi barwami, nader szczegółowych wizji fantastycznych światów oraz scenarzysta, Mike Butterworth stworzyli podwaliny nowych legend i mitów epickiej fantastyki naukowej w niezwykły sposób pobudzając wyobraźnię całego pokolenia.
"Fortnite x Marvel: Wojna zerowa 1/2022" - Donald Mustard, Christos Cage
08.06.2022 r. |
Składający się z pięciu zeszytów komiksowy crossover jest wynikiem współpracy między wydawnictwem Marvel i odpowiedzialnym za Fortnite studiem Epic Games. Każdy zeszyt będzie zawierał kod, pozwalający odblokować cyfrowe przedmioty w grze Fortnite.
Czytelnicy będą mogli śledzić losy mieszkańców Wyspy uwięzionych w pozornie niekończącej się wojnie, a jedyną rzeczą, zdolną przeważyć szalę na korzyść którejś ze stron, okaże się skrystalizowany fragment punktu zerowego zagubiony w uniwersum Marvela. Spider-Man i Wolverine połączą siły z Shuri oraz kilkorgiem najbardziej lubianych postaci z Fortnite, aby odnaleźć zaginiony odłamek. Czy uda im się powstrzymać nadchodzącą katastrofę zanim będzie za późno?
Czy światy Marvela i Fortnite zdołają stawiać opór Urojonemu Reżimowi dostatecznie długo, by dać bohaterom szansę na wypełnienie zadania?
"Kolorowe zeszyty. Podziemny front, pilot śmigłowca i inne serie PRL" - Marcin Osuch, Konrad Wągrowski
08.06.2022 r. |
Ile było w nich propagandy, a ile rozrywki? Na ile rysownicy komiksów ulegali wymaganiom wydawcy? Tworzyli je dzisiejsi mistrzowie i klasycy polskiego komiksu: Kasprzak, Polch, Rosiński, Szyszko, Wróblewski i inni.
Jaką rolę, być może kluczową, odegrały "kolorowe zeszyty" w propagowaniu i przyzwyczajaniu czytelników do komiksów jako takich. O tym wszystkim, a także o licznych ciekawostkach, tropach, nawiązaniach i zagadkach opowiedzą Marcin Osuch i Konrad Wągrowski, na co dzień piszący do magazynu kultury popularnej Esensja.
"Gigant poleca: Niesamowity wynalazek"
09.06.2022 r.
Seria komiksów z przygodami bohaterów bajek Disneya. Każdy tom to ponad
250 stron świetnej zabawy z kultowymi postaciami w roli głównej.
"Od Łapigrosza do Funky’ego Kovala. Historia komiksu polskiego do roku 1989" - Adam Rusek
10.06.2022 r.
10.06.2022 r.
Huta 19, wydawca książki, wraz z współpracownikami, zrekonstruowali i poddali obróbce graficznej niespotykane dotąd reprodukcje i zdjęcia. Monografia jest ilustrowana licznymi fragmentami komiksów (pojedynczymi ilustracjami, poszczególnymi planszami, bądź okładkami samoistnych wydawnictw) oraz – dzięki uprzejmości twórców – również oryginalnymi planszami wybranych komiksów. Po to, aby udostępnić czytelnikom wgląd w warsztat rodzimych twórców komiksu i pokazać kunszt twórców, który w latach PRLu często zaprzepaszczony był w procesie druku.
Jak pisze we wstępie do książki sam autor - dr Adam Rusek, to pierwsza tak obszerna próba syntezy dziejów polskich historii obrazkowych. Przeznaczona jest dla szerokiego kręgu odbiorców, zainteresowanych tematem oraz dla coraz liczniejszych badaczy i teoretyków rodzimej (i nie tylko) popkultury, stąd z jednej strony jej dosyć swobodny styl narracji, z drugiej - przywiązanie do faktów i dat.
- To jest także historia Polski. Tworzyli ją świetni rysownicy i scenarzyści, fantastyczne redakcje czasopism i wydawnictw, których już nie ma. Została zapisana w czymś, co wydawało się sztuką niepoważną, a jednak – ku zdumieniu autorytetów – budziło entuzjazm czytelników: w opowiastkach obrazkowych - podkreśla Dariusz Rzontkowski, wydawca książki, Partner i Executive Creative Director Agencji Huta 19.
Na równi z wartością merytoryczna, książkę wyróżnia nowoczesna forma edytorska. Za projekt odpowiada światowej sławy designer - Rodrigo Miguel Serra. Wydrukowana została w Hiszpanii. Patronem publikacji jest Muzeum Komiksu. Książka Adama Ruska będzie też przetłumaczona na język angielski (tłum. Marek Kazmierski).
"Alcazar" - Simon Lamouret
13.06.2022 r. |
Kolejny komiks nakładem Centrum Architektury to fabularyzowana historia pracowników budowy apartamentowca w indyjskim mieście Bangalore. Autor scenariusza i rysunków Simon Lamouret oraz tłumaczka spędzili na budowie apartamentowca wiele miesięcy. Przebywali tam całymi dniami, powoli nawiązując kontakt z pracownikami. Gdy wreszcie zniknęły bariery, pojawiłsię element zaufania, a nawet przyjaźni. Robotnicy powierzyli artyście swoje historie. Na ich podstawie Lamouret stworzył postaci bohaterów i napisał na pół fikcyjne dialogi.
Trójka głównych bohaterów to małżeńska para i brat bohaterki, którzy przybyli ze wsi do pracy w mieście, by spłacić długi za ziemię i zarobić na przyszłość. Niewielka budowa, na której dosłownie zamieszkali, jest prawdziwą wieżą Babel, w której spotykająsię i muszą ze sobą dogadywać ludzie różnych wyznań, narodowości i kast. Wszyscy są imigrantami wewnętrznymi, przybyłymi z biedniejszych rejonów do dynamicznego i rozwijającego się Bangalore. Jak wspomina autor komiksu, na budowie rozbrzmiewało kilkanaście języków kannada, hindi, tamilski i inne. Przedstawiciele poszczególnych grup dogadywali się dobrze, choć atmosfera od czasu do czasu gęstniała, na przykład gdy okazało się, że ktoś z grupy hinduistycznej nierozważnie pożyczyłod muzułmanów garnek na zupę, a ci drudzy przecież jedzą mięso.
Rzeczywistość pracy na indyjskiej budowie nie zawsze jest przyjemna, a stosunki międzyludzkie bywająnieludzkie. Jednak zza rusztowań budowy w komiksie Lamoureta widać zarówno patologie przemysłu budowlanego nepotyzm, opóźnianie wypłat, przemocowe relacje, łapówki jak i, ostatecznie, poczciwość każdego bohatera, solidarność robotników, małe radości życia biedaków i ich poczucie godności. Na koniec niewidzialni robotnicy z budowy, architekci, inwestorzy i zamożni nabywcy mieszkań razem ucztują na otwarciu apartamentowca.
Wybór kolorów użytych do narysowania komiksu jest nieprzypadkowy. Odwzorowuje wrażenia autora zapamiętane z wizyt na budowie w Bangalore: błękit nieba i promienie ciepłego oranżowego światła filtrowane przez drzewa i elementy architektury.
"Mroczne Miasta: Niewidzialna granica" - Benoit Peeters, Francois Schuiten
13.06.2022 r. |
"Śpij słodko, Aniołku" - Tomxyz
14.06.2022 r.
14.06.2022 r.
"Batman. Detective Comics: Droga do zagłady" - Peter J. Tomasi, Mariko Tamaki, James Tyniom IV
15.06.2022 r. |
Bruce Wayne w wyniku wojny Jokera stracił swoją fortunę i dom. Przegrywa również bitwę o serca i umysły mieszkańców Gotham. W mieście dochodzi do fali protestów przeciwko samozwańczym stróżom prawa. Atmosferę podgrzewa kampania wyborcza Christophera Nakano, byłego policjanta rannego podczas jednego z ataków Jokera, kandydującego na burmistrza. Jakby tego było mało, pojawia się tajemniczy nowy złoczyńca, Zwierciadło, który podburza wszystkich do wyjścia na ulice i dąży do wszczęcia brutalnych starć, w których tak naprawdę nikt nie może zwyciężyć. Finałowy tom opowieści Petera J. Tomasiego opowiada o kryzysie związanym z atakiem Husha i początkiem nowej ery w Gotham.
Scenariusz napisał scenarzysta Peter J. Tomasi („Batman and Robin”, „Super Sons”), a zilustrowali tacy rysownicy jak Brad Walker („Aquaman”), Kenneth Rocafort („Red Hood And The Outlaws”), Bilquis Evely („Supergirl: Woman of Tomorrow”) czy Nicola Scott („Wonder Woman”)! Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w amerykańskich zeszytach „Detective Comics” w zeszytach #1028-1033.
"Flash: Meta" - Joshua Williamson
15.06.2022 r. |
Towarzyszą mu znakomici artyści jak: Christian Duce („Detective Comics”), Rafa Sandoval („Catwoman”), Scott Kolins („Justice League”) i Howard Porter („Justice League 3000”). Tym razem Barry Allen znów musi zmierzyć się z Odwrotnym Flashem i największymi ze swoich wrogów. Odwrotny Flash stworzył Legion Zooma, w skład którego weszli Kapitan Chłód, Turtle, Goryl Grodd oraz Trickster, i chce nie tylko pokonać Barry’ego Allena, ale także przejąć jego życie i tożsamość. Czy Najszybszy Człowiek na Ziemi poradzi sobie z atakiem na Central City, gdy wszystkim, których kocha, grozi niebezpieczeństwo? Kiedy największy wróg Flasha zwraca się ku jego dzieciom z przyszłości, rodzina Szkarłatnego Sprintera wspiera go w najważniejszej i decydującej batalii.
Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w amerykańskich zeszytach „The Flash” #756–762.
"Garfield. Tłusty koci trójpak #12" - Jim Davis
15.06.2022 r. |
Garfield nigdy nie odkłada na jutro tego, co może zjeść dzisiaj. Korpulentny kot lubi lazanię, adoruje anchois, nie biczy się na bekon. Przekąski pożera na pełny etat, wciąż jednak potrafi w ciasny rozkład dnia wcisnąć jedną czy drugą maratońską drzemkę. Czy kiedykolwiek się zmieni? Oczywiście, jeśli tylko Jon umówi się na randkę z supermodelką, a Odie dostanie Nagrodę Nobla.
Garfieldowy cykl Tłustych kocich trójpaków stanowi kolekcję komiksowych pasków zebranych w nowym kolorowym wydaniu w tłumaczeniu Piotra W. Cholewy. Garfield zmieniał się trochę na przestrzeni lat, ale jedno pozostało niezmienne: jego gigantyczny apetyt na jedzenie i poczucie humoru. Czeka was dużo szaleńczej radości z nienasyconym kotem, bo nigdy dosyć zabawy.
"Lucky Luke: Lucky Luke kontra Pinkerton" - Tonino Benacquiste
15.06.2022 r. |
Jego doskonale zorganizowana agencja detektywistyczna tropi przestępców wszelkiego typu – od drobnych oszustów po krwawych desperados. Co więcej, Pinkerton dostępuje zaszczytu utworzenia ochrony osobistej prezydenta Lincolna. Czy w takiej sytuacji Samotny Kowboj jest jeszcze potrzebny? A może lepiej będzie mu na emeryturze? Chyba jednak nie wszyscy są zadowoleni z nowych porządków, a już na pewno nie Daltonowie!
Cykl „Lucky Luke” był przez wiele lat tworzony przez mistrzów komiksu Morrisa i Goscinnego, a po ich śmierci jest kontynuowany przez uznanych francuskich autorów, m.in. Achdégo, który narysował ilustracje do kilkunastu serii humorystycznych, takich jak „Big Twin”, „Esmeralda” czy „Kid Lucky”. Scenariusz tego albumu stworzyli dwaj znani także w Polsce pisarze: Daniel Pennac („Mała handlarka prozą”, „Wszystko dla potworów”, „Jak powieść”) i Tonino Benacquista („Malavita”).
"Pozytywka: Zagadkowe zniknięcie" - Carbone
15.06.2022 r. |
Dziewczynka znajduje wśród rzeczy mamy tajemniczy klucz. Domyśla się, że jego zagadkę zdoła wyjaśnić tylko w Pandorii. Od razu wplątuje się w sprawę dotyczącą złamania jednego z tamtejszych praw. Wraz z przyjaciółmi wpada w kłopoty, ale nie waha się stanąć w obronie istot pragnących po prostu miłości. Czy odwaga Noli wystarczy, aby zmieniono niesprawiedliwe prawo?
Scenarzystką serii jest Francuzka o pseudonimie Carbone (właśc. Bénédicte Carboneill), która po wielu latach pracy jako nauczycielka postanowiła pisać dla dzieci. Tak powstały liczne książki dla najmłodszych oraz scenariusze do komiksów „Le Pass’Temps”, „Pozytywka”, „Dans les yeux de Lya” czy „Complots à Versailles”. Rysunki są dziełem urodzonego w Demokratycznej Republice Konga grafika zwanego Gijé (Jérôme Gillet), który wcześniej pracował w przemyśle reklamowym i przy produkcji filmów animowanych (m.in. „Barababor”). Historia o Noli jest jego pierwszym dużym projektem komiksowym.
"Młodość Blueberry’ego. Tom 3" - Francois Corteggiani
15.06.2022 r. |
Album zawiera cztery epizody: „Plan Pinkertona”, „Szlak przeklętych”, „Ostatni pociąg do Waszyngtonu” i „Zabić Lincolna”. Rok 1864, wojna secesyjna wciąż pustoszy Stany Zjednoczone. Blueberry planuje, jak uwolnić z obozu jenieckiego wiernych towarzyszy broni. Oczywiście wplątuje się w kolejną szpiegowską aferę, a przy okazji poznaje piękną, ale bardzo niebezpieczną kobietę. Do gry wkroczy też tajne bractwo czyhające na życie prezydenta Lincolna. Czy młodemu porucznikowi uda się ocalić przyjaciół i uratować prezydenta?
Cykl stworzyli dwaj nieżyjący już klasycy komiksu frankofońskiego: scenarzysta Jean-Michel Charlier („Buck Danny”, „Jim Cutlass”) oraz rysownik Jean Giraud, znany także jako Moebius („Feralny Major”, „Arzach”, „Świat Edeny”). Epizody zawarte w tym albumie zbiorczym są autorstwa dwóch francuskich weteranów komiksu: scenarzysty François Corteggianiego („Pif i Herkules”, „Smith & Wesson”, „Marine: dziewczynka piratka”) i rysownika Michela Blanca-Dumonta („Jonathan Cartland”, „Colby”).
"Lulu i Nelson: Kierunek Afryka" - Charlotte Girard, Jean-Marie Omont
15.06.2022 r. |
Pierwszy tom serii zdobył nagrodę na francuskim Festiwalu Komiksowym w Blois w 2020 roku. W tym samym roku na podstawie komiksu powstał długometrażowy film animowany. Rodzice Lulu są cyrkowymi treserami lwów. Zarówno oni, jak ich córka kochają zwierzęta, którymi się zajmują. Niestety, najpierw ginie matka dziewczynki, a zaraz potem cyrkowe drapieżniki... Bohaterka postanawia wyruszyć do Afryki po nowe lwy do oswojenia. Ale czy dziesięciolatka sprosta takiemu zadaniu? I czy naprawdę wyobraża sobie, że lwy lubią żyć w niewoli? Także ludzie pragną wolności, co Lulu sobie uświadomi, kiedy dotrze do Afryki Południowej i pozna prawdę o systemie segregacji rasowej. Historia o niebezpiecznej wyprawie na kraniec świata w prosty i piękny sposób ukazuje, jak dobro może zwyciężać zło.
Scenarzystami serii są Charlotte Girard i Jean-Marie Omont, którzy wcześniej wspólnie tworzyli niezwykle wysoko oceniany przez czytelników cykl mangowy „La balade de Yaya”. Rysunki są dziełem Aurélie Neyret, ilustratorki pism dziecięcych i współautorki znanej także w Polsce serii „Pamiętniki Wisienki”.
"Rick i Morty: Długo i szczęśliwie" - Sam Maggs
15.06.2022 r. |
Kiedy Morty musi zakuwać do testu, Rick proponuje wykorzystanie swojego najnowszego wynalazku, aby wnuk zdołał błyskawicznie wchłonąć całą treść lektury „Opowieści z Avalonii: Smutne baśnie dla niegrzecznych dzieci”. Wszystko cudownie się komplikuje, kiedy zarówno Rick, jak i Morty zostają wciągnięci do świata wewnątrz książki. Przeżyją przygody w odbitej w krzywym zwierciadle wersji baśni braci Grimm. Stary geniusz postanowi rozwiązać napotkane problemy po swojemu (czyli wiemy jak), za to nastolatek spróbuje dostosować się do wymogów rzeczywistości fantasy. Może dzięki takiemu podejściu Morty zdoła – także w realnym życiu – przezwyciężyć pewne swoje wstydliwe ograniczenie...
Scenariusz jest dziełem Sam Maggs, autorki powieści dla młodzieży, gier komputerowych i komiksów („Marvel Action: Captain Marvel”, „Transformers”). Ilustracje wspólnie stworzyli graficzka i kolorystka Sarah Stern („Aggretsuko”) i rysownik Emmett Helen (autorska powieść graficzna „My Riot”).
"Smerfy i świat emocji: Smerf, który śmiecił" - Falzar, Thierry Culliford, Antonello Dalena
15.06.2022 r. |
Dzięki temu komiksowi dowiesz się, dlaczego trzeba dbać o przyrodę! Smerfy wymyślił belgijski scenarzysta i grafik Pierre Culliford (1928–1992), używający pseudonimu Peyo.
Seria dla najmłodszych jest pisana przez jego syna Thierry’ego Culliforda oraz Falzara, a za rysunki odpowiada Antonello Dalena, ilustrator znany m.in. z „Ernesta i Rebeki”, „W.I.T.C.H.” czy komiksów z Kaczorem Donaldem.
"Smerfy i świat emocji: Smerf, który stracił przyjaciela" - Falzar, Thierry Culliford, Antonello Dalena
15.06.2022 r. |
Smerfy wymyślił belgijski scenarzysta i grafik Pierre Culliford (1928–1992), używający pseudonimu Peyo. Seria dla najmłodszych jest pisana przez jego syna Thierry’ego Culliforda oraz Falzara, a za rysunki odpowiada Antonello Dalena, ilustrator znany m.in. z „Ernesta i Rebeki”, „W.I.T.C.H.” czy komiksów z Kaczorem Donaldem.
"Star Wars. Doktor Aphra: Niezwykła maszyna" - Alyssa Wong, Minkyu Jung, Robert Gill, Ray-Anthony Height
15.06.2022 r. |
"Batman Biały Rycerz przedstawia Harley Quinn" - Katana Collins
15.06.2022 r. |
Makabryczne zbrodnie Gwiazdki mogą kojarzyć się z dawnymi postępkami Jokera, dlatego gothamska policja, którą wspomaga w śledztwie młody, gorliwy agent FBI Hector Quimby, zwraca się do Harley Quinn z prośbą o pomoc w rozwikłaniu zagadki. Sęk w tym, że Harley wciąż usiłuje odnaleźć się w nowej roli: samotnej matki wychowującej dzieci Jacka Napiera. Powrót do przestępczego świata Gotham – mimo że tym razem po stronie tych dobrych – to nie tylko igranie z ogniem, a także konieczność konfrontacji z najgorszymi instynktami.
Udowadniając, że potrafi zachować zdrową równowagę, Harley przyjmuje pomocną dłoń Bruce’a Wayne’a i krok po kroku zbliża się do morderczyni. Kiedy realizacja pełnego zwrotów akcji scenariusza, który Producent napisał dla Gotham, wkracza w końcową fazę, Harley musi stanąć oko w oko z własną przeszłością – po to, by ochronić swoje dzieci i uratować Gotham przed dramatycznym wielkim finałem. Album „Batman Biały Rycerz przedstawia Harley Quinn” ze scenariuszem Katany Collins i rysunkami Matteo Scalery stanowi fascynujące uzupełnienie uniwersum Białego Rycerza pomysłu Seana Murphy’ego oraz rozwinięcie wątków, które pojawiły się w albumach „Batman. Biały Rycerz” i „Batman. Klątwa Białego Rycerza”.
"Sonic the Hedgehog: Los doktora Eggmana #02" - Ian Flynn,Tracy Yardley, Adam Bryce Thomas, Evan Stanley
16.06.2022 r. |
Miliard gier z Sonikiem sprzedanych na świecie! Kultowe animowane seriale telewizyjne!
Ekranizacja z 2020 roku to trzeci najbardziej kasowy film roku w USA i szósty na świecie (dostępny na HBO GO i Netflixie)!
Wielka
filmowa premiera nowych przygód Sonica weszła na ekrany kin w kwietniu
2022 roku i bije kolejne rekordy popularności! Prawie 400 milionów USD
wpływów!
Po raz pierwszy w Polsce seria komiksów światowych bestsellerów gier komputerowych i filmów! Już czwarty tom komiksu!
ANIELSKA WYSPA W NIEBEZPIECZEŃSTWIE! SONIC I PRZYJACIELE RUSZAJĄ NA ODSIECZ!
Sonic odkrywa, kto podszywa się pod doktora Eggmana. To jego stary wróg Neo Metal Sonic, szykujący się do ataku na Anielską Wyspę. Czy Sonicowi uda się pokrzyżować nikczemne plany przeciwnika? Razem z przyjacielem z przyszłości - Silverem - Sonic z prędkością błyskawicy rusza do kolejnej akcji. Lecz czy przeciwnik nie okaże się zbyt potężny? Czy Tails, Amy i Knuckles zdołają pomóc przyjacielowi i wspólnie obronią Anielską Wyspę?
Scenariusz Ian Flynn, rysunki Tracy Yardley, Adam Bryce Thomas i Evan Stanley!
"Każdy komiks jest fantastyczny" - Maciej Parowski
27.06.2022 r. |
"Każdy komiks jest fantastyczny" to zbiór tekstów legendarnego Macieja Parowskiego na temat IX Muzy. Od pierwszych esejów ambitnego publicysty, poprzez zaangażowane teksty w obronie komiksu, po wspomnienia redaktora i autora, wywiady, felietony i recenzje, w tym niepublikowane.
W oczach Parowskiego komiks to pełnoprawny przedstawiciel sztuki, ambitny i autentyczny, mieszający popkulturę z kulturą wysoką. Teksty pisane na przestrzeni lat odzwierciedlają przemiany w podejściu do komiksu w Polsce a liczne odniesienia do dzieł artystycznych powodują, iż książka jest zarówno zapisem historii, jak i zmian w kulturze ostatnich czterdziestu lat.
"Sami: Klan Rekina" - Fabien Vehlmann
29.06.2022 r. |
Dodji, Leïla, Yvan, Camille i Terry opuszczają Fortville, aby sprawdzić, czy w innych miastach również wszyscy zniknęli, czy może życie toczy się tam normalnie. Po dłuższych poszukiwaniach natykają się na inne dzieci, które mieszkają w opuszczonym parku rozrywki i nazywają się Klanem Rekina. Na ich czele stoi tajemniczy jedenastolatek o imieniu Saul, który czuje się zagrożony przybyciem pięciorga nowych mieszkańców. Czy uda im się zaaklimatyzować i czy uda im się odkryć tajemnicę Zniknięcia?
Pierwszy tom serii został nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angoulême w kategorii najlepszy komiks dla młodzieży w wieku 9–12 lat. W 2017 r. na podstawie serii powstał film fabularny pod tym samym tytułem.
Autorem scenariusza serii jest francuski scenarzysta komiksowy Fabien Vehlmann („Green Manor”). Za rysunki odpowiada uznany belgijski rysownik Bruno Gazzotti („Le petit Spirou”, „Soda”).
"Podróże z pazurem: W objęciach pasatów" - Piotr Miklaszewski, Izabella Miklaszewska
20.06.2022 r. |
Księga III opowiada o przeprawie jachtostopem przez Atlantyk.
"Agatha Christie. Herkules Poirot: Morderstwo na polu golfowym" - Frédéric Brémaud
Herkules Poirot otrzymuje telegram od milionera Paula Renaulda, który prosi detektywa o przybycie do jego posiadłości we Francji. Jednak kiedy detektyw z nieodłącznym kapitanem Hastingsem pojawiają się tam następnego dnia, okazuje się, że milioner został zamordowany, a jego ciało odnaleziono na polu golfowym. Żona Renaulda utrzymuje, że został on porwany przez tajemniczych Chilijczyków. Jej wersja wydaje się jednak Poirotowi niespójna i rozpoczyna śledztwo, które jak zwykle doprowadzi go do rozwikłania niezwykle skomplikowanej tajemnicy.
Autorem scenariusza tego tomu jest znany już z wcześniejszych albumów tej serii Alberto Zanon, a rysunki wykonał laureat nagrody Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Angoulême – Frédéric Brémaud.
"Armada. Tom 3" - Jean-David Morvan
Armada to konwój tysięcy pojazdów kosmicznych, poszukujących nowych form życia na nieznanych planetach. Statki Armady są zamieszkiwane przez stworzenia pochodzące ze wszystkich stron galaktyki. W gronie kosmicznych podróżników jest nawet jeden człowiek – Navis, młoda agentka wywiadu Armady.
Trzeci album zbiorczy zawiera oryginalne tomy: „Pułapka”, „Odzyskane wspomnienia”, „Niestały świat” i „Wolna strefa”.
"Deadpool i Cable. Tom 2" - Fabian Nicieza
29.06.2022 r. |
W tym tomie Deadpool mierzy się ze Spider-Manem, Cable staje naprzeciw Kapitana Ameryki, a potem obaj próbują zapobiec wskrzeszeniu Apocalypse’a… a może wręcz przeciwnie? Jaką rolę odegra w tej drace Domino? I po czyjej stronie opowiedzą się nasi antybohaterowie podczas niesławnej wojny domowej?
Scenariusz tego komiksu napisali Reilly Brown i Fabian Nicieza – jeden z twórców postaci Deadpoola, znany z „X-Force” czy „X-Men”. Autorami rysunków są między innymi Reilly Brown („Deadpool”), Ron Lim („Rękawica Nieskończoności”) i Lan Medina („Baśnie”, „Punisher Max”). Album zawiera zeszyty #24–50 serii „Cable & Deadpool” oraz zeszyt „Deadpool/GLI Summer Fun Spectacular” #1.
"Emma i Wioletta: Kiedy mija zachwyt" - Jerome Hamon
29.06.2022 r. |
Wioletta przygotowuje się do spektaklu, który Opera Paryska ma wystawić w Londynie, ale dziewczyna nie jest pewna swoich możliwości. Tymczasem Emma ciężko ćwiczy, aby wraz z zespołem hip-hopowym wziąć udział w castingu do teledysku. Robi postępy, a jednak kierujący grupą taneczną Jake wciąż nie jest zadowolony z jej stylu. Czy siostry zdołają sprostać wyzwaniom?
Scenarzystą serii jest Francuz Jérôme Hamon, który stworzył scenariusze
do kilku znanych cykli, takich jak publikowana także w Polsce historia
„Green Class”. Wraz z utalentowaną rysowniczką Leną Sayaphoum wykreował
dwie bardzo dobrze przyjęte we Francji serie: „Dreams Factory” oraz
właśnie „Emma i Wioletta”.
"Fibi i jednorożec: Czapki z głów!" - Dana Simpson
29.06.2022 r. |
Marigold to nie tylko istota o magicznych zdolnościach, ale też autorka publikacji naukowych, w tym pracy na temat wyższości migotania nad połyskiwaniem! Jakby tego było mało, za pomocą jej rogu można połączyć się z internetem. Czapki z głów! W tym zbiorze krótkich opowieści o miłej nerdce Fibi i jej nieparzystokopytnej przyjaciółce zobaczymy, jak nasze bohaterki zostały szkolnymi szychami, jakie kostiumy założyły na kolejne przyjęcie halloweenowe i co sprawiło, że jeszcze bardziej doceniły siłę łączącej ich przyjaźni.
Dana Simpson zyskała światową sławę serią o Fibi, za którą otrzymała
dwie ważne amerykańskie nagrody za twórczość dla dzieci. Jest także
autorką cykli przeznaczonych przede wszystkim dla dorosłych czytelników:
„Ozzy and Millie”, „I Drew This" i „Raine Dog”.
29.06.2022 r. |
Autorami historii o psotnych istotach z mitów są scenarzysta Christophe Cazenove, znany w Polsce między innymi z bestsellerowej serii „Sisters”, oraz rysownik Philippe Larbier, który stworzył ilustracje do takich humorystycznych opowieści jak „Chats, chats, chats” czy „Nina” oraz scenariusz kryminalnego cyklu dla dzieci „Les Enigmes de Léa”.
"Niewidzialni #01" - Grant Morrison, Jill Thompson, Steve Yeowell, Dennis Cramer
29.06.2022 r. |
Autorem scenariusza jest sławny Szkot Grant Morrison, twórca takich dzieł jak „Siedmiu Żołnierzy”, „Doom Patrol”, „Animal Man” i „Multiwersum”, a także opowieści o Batmanie i Supermanie. Za rysunki odpowiada wielu grafików, w tym Steve Yeowell, wieloletni współpracownik brytyjskich magazynów komiksowych „2000 AD” i „Judge Dredd Megazine” (m.in. serie „Zenith”, „Red Razors”, „Judge Dredd”).
Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w amerykańskich zeszytach „The Invisibles” #1-12 i „Absolute Vertigo” #1. Komiks dla dorosłych.
"Star Trek. Rok piąty: Nic słabszego od człowieka" - David Tipton, Scott Tipton. David Messina, Silvia Califano
29.06.2022 r. |
Album, będący kontynuacją tomu „Star Trek – Rok Piąty” przedstawia finał
ostatniej, pięcioletniej misji załogi statku kosmicznego U.S.S.
Enterprise. Po odwiedzeniu obcych planet i rozwiązaniu niezwykłych,
kosmicznych problemów załoga kapitana Jamesa T. Kirka wreszcie powróciła
na terytorium Federacji. Ale nie jest to już ta Federacja, którą
opuścili przed pięcioma laty. Kirk, Spock, Bones, Uhura, Sulu, Scotty i
Chekov ujawnią straszliwe tajemnice i zmierzą się z wyzwaniem
zagrażającym powodzeniu ich całej pięcioletniej misji!
Album zawiera zeszyty „Star Trek: Year Five” #13–25 oraz „Star Trek: Year Five: Valentine’s Day Special”.
"Świat mitów. Edyp" - Clotilde Bruneau, Diego Oddi
29.06.2022 r. |
Scenariusz napisała artystka i rysowniczka Clotilde Bruneau, natomiast rysunki wykonał włoski rysownik Diego Oddi.
"Ultimate Spider-Man. Tom 11" - Brian Michael Bendis, Stuart Immonen, Mark Bagley
29.06.2022 r. |
"Uncanny X-Men: Cyclops i Wolverine" - Matthew Rosenberg, Salvador Larroca, Pere Perez, Carlos Villa
29.06.2022 r. |
X-Men zaginęli. Jedyną nadzieją dla mutantów są teraz Cyclops i Wolverine, którzy we dwóch muszą odbudować drużynę, i to w obliczu nieustannie rosnącej nienawiści do ich gatunku. Na drodze staną im nie tylko odwieczni wrogowie, ale i rządy wielu państw, próbujące na zawsze zniszczyć gen X. Na dodatek działaniami grupy Cyclopsa i Wolverine’a bardzo interesuje się Hellfire Club i jego tajemniczy Czarny Król… a na Ziemi wybucha wojna światów z czarnoksiężnikiem Malekithem. Jaką rolę odegrają w niej nowi X-Men? I czy po wszystkim wciąż będą nieść nadzieję mutantom?
Scenariusz napisał Matthew Rosenberg („Punisher”), a rysunki stworzyli Salvador Larroca („Iron Man: Pięć koszmarów”, „Uncanny Avengers”), Pere Pérez („Spider-Woman”) i Carlos Villa („Black Cat”).
Album zawiera zeszyty „Uncanny X-Men” (2018) #11–22 i „War of the Realms: Uncanny X-Men” #1–3.
"Usagi Yojimbo. Saga: Księga 9" - Stan Sakai
29.06.2022 r.
"Departament prawdy: Miasto na wzgórzu" - James Tynion IV, Martin Simmonds
30.06.2022 r. |
"Szumowina: Moonflower" - Rick Remender, Bengal, Matias Bergara
30.06.2022 r. |
"Wiedźmin" - Maciej Parowski, Andrzej Sapkowski, Bogusław Polch
30.06.2022 r. |
Wydawany w latach 1993 do 1995 cykl komiksów o Wiedźminie wyprzedził czasy i zapowiedział narodziny megagwiazdy polskiej popkultury. Scenariusz Andrzeja Sapkowskiego i Macieja Parowskiego brawurowo zilustrowany przez Bogusława Polcha to lektura obowiązkowa dla miłośników wiedźmińskiego uniwersum oraz fanów dobrego komiksu.
Kolekcjonerskie wydanie komiksu łączy w jednym tomie sześć powstałych w latach 90. rysunkowych opowieści. Wraz z wcześniejszymi, jednotomowymi edycjami "Funky Kovala" i "Ekspedycji" tworzy niezwykłą trylogię jednego z największych mistrzów polskiego komiksu, Bogusława Polcha.
"David Bowie w komiksie" - Thierry Lamy, Martin Trystram, Thomas Gilbert, Marcello Quintanilha, Christelle Pecout, Jeremie Royer, Nicolas Pitz, Monsieur Iou, Christopher, Claire Fauvel, Leonie Bischoff, Joel Alessandra, Samuel Figuiere
30.06.2022 r. |
Biografia artysty w powieści graficznej. Pierwszy z albumów z cyklu poświęconym największym gwiazdom muzyki przełomu XX/XXI wieku. Zbiór nowel opowiadających o życiu i karierze Bowiego, autorstwa kilkunastu zaproszonych franko-belgijskich autorów, różniących się przez to kreską i kadrowaniem. Całość dopełniają liczne komentarze i zdjęcia.
"Guliweriana" - Milo Manara
30.06.2022 r. |
Dziękuję za moc inspiracji:)
OdpowiedzUsuńFani komiksów z pewnością zachwyceni, tyle róznych przygód czytelniczych czeka na poznanie. :)
OdpowiedzUsuńMoi faworyci z tej listy to zdecydowanie Garfield, Donald i Smerfy :)
OdpowiedzUsuńNo przyznam, że jest w czym wybierać. Miłośnicy komiksów z pewnością znajdą coś dla siebie
OdpowiedzUsuńJeśli chodzi o komiksy wybór jest tak szeroki, że zawsze uda się znaleźć coś dla siebie.
OdpowiedzUsuńŚwietny wybór i jaki bardzo duzy! z pewnością kazdy miłośnik komiksów wybierze coś dla siebie ;)
OdpowiedzUsuńKomiksy to zawsze świetna propozycja na spędzenie wolnego czasu.
OdpowiedzUsuńWow, sporo tych komiksów, jest w czy wybierać, chętnie bym przeczytała i obejrzała Wiedźmina, bo nigdy jakoś się na niego nie natknęła. Film bardzo lubię.
OdpowiedzUsuń