czwartek, 5 września 2019

"Conan z Cymmerii. Conan Barbarzyńca. Część II: Pełzający cień, Sadzawka czarnych ludzi, Dom pełen Łotrów, Cienie w księżycowej poświacie" - Robert E. Howard

"Conan z Cymerii. Conan Barbarzyńca. Część II: Pełzający cień, Sadzawka czarnych ludzi, Dom pełen Łotrów, Cienie w księżycowej poświacie" to audiobook powstały na podstawie następnych czterech opowiadań, które zawiera książka "Conan Barbarzyńca", autorstwa Roberta E. Howarda. Tom ukazał się,  nakładem wydawnictwa Rea.

Robert E. Howard - urodził się w  Peaster w Teksasie, ale większość swojego życia spędził w Cross Plains, w środkowym Teksasie, pomiędzy Abilene a Brownwood. Jego ojciec był miejscowym lekarzem, a oboje rodzice wywodzili się z rodzin osadników. Podstawy wykształcenia uzyskał w Cross Plains, a uzupełnił je w szkołach Brownwood w Brownwood High School i w Howard Payne Academy. Po ukończeniu kilku kursów w Brownwood College zajął się pisaniem. Jak wielu młodych pisarzy zachłannie czytał. Jego przyjaciółmi po piórze byli tacy pisarze fantasy jak H. P. Lovecraft i Clark Ashton Smith. Robert E. Howard napisał ogromną ilość przede wszystkim ,,rozrywkowej" prozy: sport, kryminały, westerny, opowiadania historyczne, przygodowo-orientalne, groza i opowieści o duchach, nie licząc poezji. Gdy dobiegał trzydziestki, zarabiał więcej na swoim pisaniu niż ktokolwiek inny w Cross Plains włączając miejscowego bankiera, a przecież były to lata kryzysu i ceny czasopism były niewielkie, a płatności bardzo opóźnione. Chociaż był raczej zadowolony ze swojej pracy i pełen sił jak jego bohaterowie, Robert E. Howard był człowiekiem nieprzystosowanym, na granicy psychozy. Już kilka lat przed swoją śmiercią wspominał o samobójstwie. W wieku trzydziestu lat, wiedząc, że jego matka, do której był nadmiernie przywiązany, jest o krok od śmierci, zakończył swoją obiecującą karierę literacką jednym strzałem.

Wojciech Masiak - uczęszczał do szkoły muzycznej, gdzie miał okazję wyćwiczyć swój głos. Zaprocentowało to w przyszłości, ponieważ obecnie pracuje jako lektor udzielający swojego niepowtarzalnego głosu na potrzeby audiobooków. Lubi pomagać w ten sposób osobom niewidomym oraz niedowidzącym.

Audiobook nagrany na bazie drugiego, poprawionego wydania zawierającego szesnaście opowiadań, jedną powieść i obszerny esej, opisujące przygody Conana z Cymmerii, uzupełnione o obszerne posłowie poświęcone autorowi, bohaterowi, historii powstawania dzieła i dyskusjom, jakie wokół niego się toczą.

Teksty, z pewnymi wyjątkami, zostały umieszczone w takiej kolejności, w jakiej ukazywały się w czasopiśmie "Weird Tales”. Tłumaczenie i opracowanie literackie zostało oparte na oryginalnych, pierwszych opublikowanych wersjach Conana, nad którymi Howard miał pieczę i ukazywały się one z jego błogosławieństwem.
Jeden z najbardziej poczytnych autorów na świecie, Stephen King, określił bohaterów rodzaju Conana z Cymmerii, potężnymi barbarzyńcami, których niezwykła sprawność w walce ulega jedynie ich niezwykłej sprawności w pieprzeniu. I choć w opowiadaniach Roberta E. Howarda na próżno można szukać scen seksu, trudno odmówić pisarzowi racji.

W "Conanie z Cymerii. Conanie Barbarzyńcy. Części II: Pełzającym cieniu, Sadzawce czarnych ludzi, Domu pełnym Łotrów, Cieni w księżycowej poświacie",  Robert E. Howard ukazuje nam następne poczynania swojego barbarzyńskiego bohatera. W pierwszym opowiadaniu, jako mordercę boga Thoga. Conan, wraz z niewolnicą Natalą, przedziera się przez pustynię. Będąc u progu śmierci, trafiają do znajdującego się na niej prastarego miasta. Spotykają tam kobietę o imieniu Thalis, która informuje ich, że mieszkańcy Xuthal większość czasu spędzają w narkotycznym śnie, a jedynym źródłem ich lęku jest demon imieniem Thog. Przemierza on co jakiś czas miasto, pożerając ludzi. W następnym opowiadaniu Conan dostaje się na piracki statek. Dołącza do załogi, niemalże od razu zdobywając jej szacunek, a także zainteresowanie kochanki kapitana. W momencie, jak okręt zatrzymuje się u brzegów egzotycznej wyspy, Conan wykorzystuje okazję i zabija kapitana, jednak w tym samym czasie członkowie załogi zostają porwani przez zamieszkujące wyspę małpoludy. W trzecim przebywający w więzieniu Conan otrzymuje propozycję zabicia kapłana Nabonidusa. Ofertę składa mu przeciwnik polityczny kapłana, arystokrata Murilo. Po licznych trudnościach obaj dostają się do siedziby kapłana. Na miejscu przekonują się, że ten został zdradzony przez swojego nieludzkiego sługę. W ostatnim z opowiadań tego zbioru Conan uciekając po klęsce swoich kozackich sojuszników, ratuje Oliwię, zbiegłą niewolnicę. Razem uciekają łódką na morze Vilayet. Tam trafiają na bezludną wyspę i spędzają noc w ruinach wypełnionych tajemniczymi posągami. Oliwia ma sen, w jakim posągi ożywają. Rano do brzegów wyspy zawija piracki statek. Conan wyrusza piratom na spotkanie i odkrywa, że kapitanem jest jego dawien wróg. Zabija mężczyznę, ale załoga bierze najemnika do niewoli.

Opowiadania toczą się w Erze Hyboryjskiej, okresie w dziejach starożytnej Ziemi, stworzonym przez Roberta E. Howarda. Nazwa Era Hyboryjska, rzekomo stworzona przez nemedyjskich oraz aquilońskich kronikarzy, wzięła się od narodu Hyborian. W czasach, jak na Ziemi istniał zaledwie jeden wielki kontynent, jego zachodnią część opanował lud Hyborian, przybyły z północy. Na tej części kontynentu stworzył on liczne królestwa o dość wysokim poziomie cywilizacyjnym. Era Hyboryjska rozpoczyna się w okresie wielkiego kataklizmu, który położył kres poprzedniemu okresowi zwanemu przez hyboryjskich historyków Erą Przed Kataklizmem. Kataklizm zniszczył doszczętnie wszystkie cywilizacje istniejące przed nim, wśród nich potężną Atlantydę. Spowodował, że ludzkość na powrót cofnęła się cywilizacyjnie do epoki kamienia. Koniec Ery Hyboryjskiej wiąże się z ekspansją barbarzyńców oraz kolejnymi kataklizmami, które położyły kres jej cywilizacji, tworząc początki naszej. Conan z Cymerii istniał i walczył mniej więcej pośrodku tego okresu.

"Conan z Cymmerii. Conan Barbarzyńca. Część II: Pełzający cień, Sadzawka czarnych ludzi, Dom pełen Łotrów, Cienie w księżycowej poświacie", to opowiadania, jakie Robert E. Howard napisał na przełomie niemalże roku. Jednakże nie przeszkodziło mu to w rozwinięciu swoich umiejętności pisarskich. Dzieła nadal posiadają określoną długość, to nie ulega zmianie. Za to sprawiają wrażenie lepiej zaplanowanych. Co więcej, mają bardziej szczegółowe informacje, czego brakowało w poprzednich czterech tekstach. Wraz ze zmianami, do jakich doszło w sposobie pisania Roberta E. Howarda, zmieniła się stworzona przez niego postać, Conana z Cymmerii. W poprzednich historiach przeszedł on dużą przemianę. Z narowistego wojownika, atakującego w szale, zamienił się w rozważnego i doświadczonego stratega, stającego na czele armii. W omawianych tekstach to zrównoważona postać, która sama przemierza świat, jaki nakreślił pisarz.  Nie licząc niewolnic które, podążają za nim. W każdej z opowieści, u jego boku znajduje się inna kobieta. I choć już wcześniej Robert E. Howard przyzwyczaił nas do tego, że charakterystyczną częścią dla nakreślanego przez niego uniwersum jest dominacja mężczyzn nad kobietami, to teraz pisarz nieco przesadził. Pomimo tego, że opowiadania nie są przepełnione seksem, posiadają dużo scen prezentujących przedmiotowe traktowanie  przez przewodniego protagonistę swoich partnerek. Sam autor, też ma do nich lekceważące podejście. Ponieważ nie objaśnia nam, jaki los je spotkał. Po prostu przepadają wniwecz. Cóż, najwidoczniej  Robert E. Howard potrafił szlifować swój kunszt pisarski, ale niektórych przyzwyczajeń najwidoczniej nie umiał uniknąć.

Podczas słuchania audiobooka, akompaniuje nam głos Wojciecha Masiaka. On także nie próżnuje. Nie trudno dostrzec, że.jego umiejętności także wzrastają. W omawianym dziele mężczyzna jeszcze bardziej uważa na tonację swojego głosu. Uwzględnia emocje, jakich doświadczają postacie. Rozdziela także jego brzmienie na role, doskonale oddając ich ukształtowanie.

Postać Conan z Cymerii, którą powołał do istnienia  Robert E. Howard, to nie bohater pełen cnót, do jakich przyzwyczaiła nas większość twórców. Jeżeli będziecie mieć to na uwadze, polubicie opowiadania tego wspaniałego pisarza.

26 komentarzy:

 1. Mam w swojej bibliotece potężne wydanie zawierające kilkanaście opowiadań o wyczynach Conana. Znakomicie mi się je czytało. Bardzo lubię gdy klasyka jest ponownie wydawana w nowej okładce/w formie audiobooka i gdy wykonane jest nowe tłumaczenie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie mogę się coś przekonać do audiobooków, ale chcę dać im jeszcze szansę. Te opowiadania chętnie bym przeczytała. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. jakoś postać Conana do mnie nie przemawia. I nie przepadam za opowiadaniami :P chyba jednak nie dla mnie :P

  OdpowiedzUsuń
 4. Cudowna recenzja. Chętnie przekonam się do tego Conana :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Film o Conanie kiedyś widziałam, ale nie wiedziałam, że powstała taka książka :)Myślę, że takie opowiadania mogłyby mi się spodobać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Do mnie również nie przemawia postać Conana.
  Cóż jeśli chodzi o audiobooki ,brzmią dla mnie nieźle, tyle że większość książek z mojej "chciejlisty" są wydane w wersji papierowej
  Pozdrawiam
  Lili

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie sięgam po opowiadania i to raczej nie mój gatunek, ale znam osoby, którym mogę polecić tę książkę :) To dobrze, że głos pana z audiobooka został trafnie dopasowany.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nigdy nie słuchałam audiobooka ale to chyba dobre rozwiązanie dla mnie :D ostatnio nie mam czasu czytac książek a drodze do pracy mogłabym posłuchać audiobooka :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Recenzja bardzo ciekawa. Książka natomiast nie do końca do mnie przemawia, wolę inną tematykę :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie miałam pojęcia, że co takiego powstało, a to tak bardzo mój klimat, że bardziej chyba się nie da :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Osobiście nigdy nie byłam fanką tej postaci :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Coś dla fanów gatunku, ja wlasnie wzięłam się za prozę Cunninghama☺

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie przepadam za audiobookami, nie potrafię się na nich skupić.

  OdpowiedzUsuń
 14. Uwielbiam audiobooki! Dzięki temu wynalazkowi udało mi się "przeczytać" mnóstwo książek! Pozdrawiam!^^

  OdpowiedzUsuń
 15. Zdecydowanie nie są to moje klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Kurcze jestem totalnie nie książkowa zazdroszczę ludziom którzy mają czas i lubią czytać :)

  Buziaki:*
  Zapraszam na nowy post -> WWW.KARYN.PL

  OdpowiedzUsuń
 17. Niestety Conan i jego historia to nie mój klimat :D

  OdpowiedzUsuń
 18. Audiobooki to nie moja specjalność. Nie potrafię się do nich przekonać.

  OdpowiedzUsuń
 19. To coś dla mojego męża- jego klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Niestety nie mój klimat, ale może gdybym zaczęła czytać, to bym się przekonała.

  OdpowiedzUsuń
 21. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń