sobota, 3 sierpnia 2019

Ekranizacje książek i komiksów, na które warto rzucić okiem w wakacje 2019 roku

Zmęczeni serialami? Zanadto rozleniwieni letnimi upałami na zapoznawanie się z książkami? Oto lista ekranizacji książek i komiksów powstałych na przełomie tego roku. Głównie zainteresuje ona fanów produkcji o superbohaterach, bo właśnie do nich należało ostatnich pół roku.

Hellboy


Królowa czarownic Nimue powraca do naszego świata, by znów nieść śmierć i zniszczenie. Tylko bohater o tak piekielnych korzeniach, jak Hellboy jest w stanie stawić czoła zagrożeniu.

   

"Hellboy" to amerykańska seria komiksowa z gatunku horroru, science-fiction i fantasy. Twórcą serii, scenariuszy oraz rysunków do pierwszych tomów jest Mike Mignola. Od 2007 roku głównym rysownikiem cyklu jest Duncan Fegredo. Oryginał ukazał się nakładem Dark Horse Comics, najpierw w formie krótkich zeszytów, a potem w książkowych tomach gromadzących dotychczasowe historie. Po polsku serię wydaje Egmont Polska w formie zbiorczych tomów, jednak nie zawsze w oryginalnej kolejności i zestawieniu.

W 2004 roku powstał film "Hellboy" w reżyserii Guillermo del Toro. Tytułową rolę odtwarzał w nim Ron Perlman. Powstał również serial animowany o tej samej nazwie, w którym głównemu bohaterowi głos podkłada również Ron Perlman. Drugi film aktorski o przygodach Hellboya nosi nazwę "Hellboy: Złota armia", także w reżyserii del Toro oraz z udziałem Rona Perlmana w roli głównej. Reżyserem trzeciego filmu pod tytułem "Hellboy" jest Neil Marshall, a David Harbour wciela się w rolę przewodniego bohatera. 


Avengers: Koniec gry

 
Po wymazaniu połowy życia we Wszechświecie przez Thanosa, Avengersi starają się zrobić wszystko, co konieczne, aby pokonać szalonego tytana.  



Film akcji nakręcono na podstawie serii komiksów o grupie superbohaterów o tej samej nazwie wydawnictwa Marvel Comics.

"Avengers: Koniec gry" to kontynuacja filmów "Avengers" z 2012 roku, "Avengers: Czas Ultrona" z 2015 roku i "Avengers: Wojna bez granic" z 2018 roku. W filmie wzięli udział m. in: Robert Downey Jr. Chris Evans, Mark Ruffalo, Chris Hemsworth, Scarlett Johansson, Jeremy Renner, Tom Hiddleston, Clark Gregg, Cobie Smulders, Stellan Skarsgård, Samuel L. Jackson. Za reżyserię każdej części odpowiada Joss Whedon.

Spider-Man: Daleko od domu   
 

Peter Parker wyrusza na szkolne wakacje do Europy. Nie będzie mu dane odstawienie kostiumu Spider-mana na zbyt długo.

 

Spider-Man to postać komiksów wydawanych przez Marvel Comics. Została stworzona przez scenarzystę Stana Lee, rysownika Steve’a Ditko, a także Jacka Kirby'ego.

To kontynuacją filmu "Spider-Man: Homecoming" z 2017 roku w reżyserii Jona Wattsa z Tomem Hollandem w roli głównej. Jednakże o człowieku-pająku nakręcono także inne ekranizacje. W 2002 roku powstał "Spider-Man", w 2004 roku "Spider-Man 2", a "Spider-Man 3" ukazał się w 2007 roku. Całość powstała w reżyserii Sama Raimiego, a w rolę przewodniego protagonisty wcielał się Tobey Maguire. W 2012 roku powstał także film "Niesamowity Spider-Man", a dwa lata później "Niesamowity Spider-Man 2", za które odpowiadał Marc Webb. W nich rolę superbohatera odegrał Andrew Garfield. Obie ekranizacje stanowią reboot serii o Spider-Manie, ale nie jest to kontynuacja poprzednich trzech filmów, lecz pierwsza część nowej serii. 


X-Men: Mroczna Phoenix 


Jean Grey, jedna z pierwszych członkiń X-Men, nigdy w pełni nie rozumiała głębi i złożoności swojej mocy. Podobnie jak jej mentor i przyjaciel Charles Xavier, Jean potrafi dokonywać niezwykłych rzeczy siłą swego umysłu. Jest ona jednak znacznie potężniejsza niż Charles – i każdy inny mutant na naszej planecie.


Film jest oparty na serii komiksów "The Dark Phoenix Saga", autorstwa Chrisa Claremonta i Johna Byrne'a, które publikuje Marvel Comics. 

Jest to trzynasty film uniwersum osadzonego w świecie X-Men, poprzedni film, "X-Men: Apocalypse', miał premierę w 2016 roku. Pierwszym filmem z serii jest "X-Men" w reżyserii Bryana Singera z 2000 roku. Drugi film, "X-Men 2", powstał w 2003 roku, a trzecia część, "X-Men: Ostatni bastion" w 2006 roku. One także są częścią twórczości Bryana Singera. Film "X-Men Geneza: Wolverine" to spin-off głównej serii, koncentrujący się wokół genezy mutanta Wolverine’a, którego akcja ma miejsce przed filmem "X-Men". Za reżyserię odpowiadał Gavin Hood. "X-Men: Pierwsza klasa" jest piątą częścią franczyzy i prequelem głównej serii w reżyserii Matthew Vaughna, "Wolverine" to kontynuacja filmu "X-Men Geneza: Wolverine", którego akcja umiejscowiona została po wydarzeniach filmu "X-Men: Ostatni bastion". Za reżyserię odpowiadał James Mangold. "X-Men: Przeszłość, która nadejdzie" jest siódmym filmem serii, który jest pomostem łączącym oryginalną trylogię z filmem "X-Men: Pierwsza klasa". Za reżyserię odpowiadał Bryan Singer. "Logan: Wolverine" to kontynuacja filmu "Wolverine", którego akcja osadzona została w przyszłości. Film jest pożegnaniem z filmową serią Hugh Jackmana. Za reżyserię odpowiadał James Mangold.

1 komentarz: