środa, 18 marca 2020

"Yakari: Yakari i biały bizon" - - JOB, DERIB

"Yakari: Yakari i biały bizon" to drugi tom znakomitej przygodowo-humorystycznej opowieści autorstwa André Jobina i Claude de Ribaupierra o najsłynniejszym komiksowym Indianinie.

André Jobin - urodził się w Delémont, w Szwajcarii. Został dziennikarzem. W 1964 roku założył "Le Crapaud à lunettes", magazyn dla dzieci. Obecnie jest szwajcarskim frankofońskim twórcą komiksów. Prawdopodobnie najbardziej znany jest z komiksów dla dzieci o Yakarim, jakich scenariusze pisał od 1973 roku do 2016 roku.

Claude de Ribaupierre - urodził się w La Tour-de-Peilz, w Szwajcarii. Jest szwajcarskim rysownikiem. Narysował dwie serie komiksów o Indianinach na zachodnich terenach Stanów Zjednoczonych, Yakarim i Buddy Longwayu. Dzieła Claude de Ribaupierre zawsze przemawiają przeciwko przemocy cielesnej i seksualnej.

Kończy się zima, ale wiosna nie chce nadejść, przez co na prerii wciąż nie pojawiły się bizony. Myśliwi z plemienia Siuksów wyruszają na polowanie, jednak nie znajdują zwierząt. Indianom grozi głód. Na szczęście mały Yakari znów ma prorocze sny zesłane przez Wielkiego Orła – dzięki nim wie, gdzie musi się udać, aby uratować swój lud. Wyrusza na długą wyprawę, podczas której odnajdzie niezwykłe miejsce pośrodku pustyni... Czy uda mu się przywrócić równowagę w przyrodzie i sprawić, że preria znów stanie się pełna bizonów?

Seria komiksów o Yakarim, stworzona  przez André Jobina i Claude de Ribaupierra, to krótkie historie z morałami. I choć powstała sześćdziesiąt lat temu wartości, które przekazuje, idealnie wpasowują się do obecnych czasów.    

Yakari to Indianin z plemienia Siuksów. Pozornie nie różni się od pozostałej części swoich rodaków, ale w głębi serca jest zupełnie inną osobą. Ponadto, chłopiec potrafi porozumiewać się ze zwierzętami. Umożliwia mu to lepiej rozumieć otaczającą go naturę niż komukolwiek innemu. Nad malcem piecze sprawuje Wielki Orzeł. Ptak doradza mu, nierzadko ratując go z opresji. Młodego Siuksa, nie odstępuje też jego najlepszy przyjaciel, Mały Piorun. Mały Piorun to najszybszy przedstawiciel swojego gatunku. Ta przygoda sprawi, że Yakari pozyska jeszcze jednego przyjaciela, Białego Bizona.

Podobnie jak poprzedni tom, ten także rozgrywa się na tak zwanym Dzikim Zachodzie, czyli zachodnich terenach Stanów Zjednoczonych.

Pierwszą historię o Yakarim, scenariusza André Jobina, charakteryzowała duża prostota. Jednakże przewidywalność kluczowych zwrotów akcji, nie przeszkodziła mu w stworzeniu przyjemnej w odbiorze opowieści. Podobnie prezentuje się też ten tom, którego fabuła jest jeszcze prostsza. Inspirując się  wierzeniami Siuksów, André Jobin przypomina nam o wartościach, z jakimi dawno temu rozstał się nasz świat.  Komiks "Yakari: Yakari i biały bizon" to opowieść o męstwie, honorze, ale też o trwaniu w harmoni, zgodzie i poszanowaniu dla otaczających nas stworzeń.

Jak uprzednio, Claude de Ribaupierre ukazuje nam swoją wizję za pomocą mocnej, wyrazistej i przejrzystej kreski. Za to paleta kolorów nie jest już tak intensywna, jak za poprzednim razem, co  jak najbardziej przemawia na korzyść dzieła.

André Jobin i Claude de Ribaupierre uczą się na własnych błędach, przez co druga odsłona przygód młodego Indianina z plemienia Siuksów jest jeszcze lepsza, niż poprzednia. Przed młodym Siuksem jeszcze wiele przygód, za jakich sprawą pozyska dużo zwierzęcych znajomych. Niech każda z nich, będzie równie udana.

4 komentarze: