wtorek, 1 września 2020

"Zwiadowcy: Ziemia skuta lodem" – John Flanagan

"Ziemia skuta lodem" to trzecia z piętnastu książek opowiadających o przygodach Willa Treaty, najmłodszego członka tajemniczego pułku Zwiadowców króla Araluenu, autorstwa australijskiego pisarza Johna Flanagana.

John Flanagan – australijski pisarz. Najbardziej znany ze swojej debiutanckiej serii książek o Zwiadowcach, osadzonej w fantastycznym świecie powieści dla młodszego grona odbiorców. Od dzieciństwa chciał zostać pisarzem. Pracował w agencji reklamowej, ale dopiero satyryczny wiersz opisujący paskudnego kolegę zwrócił na niego uwagę przełożonych. Jeden z szefów agencji uznał, że warto zainwestować w młodego pracownika i tak autor dołączył do grona copywriterów. Przez prawie dwadzieścia lat pisał spoty reklamowe i scenariusze, później zaś trafił do telewizji. Dziś mieszka w Australii wraz ze swoją rodziną. 
 
Po spaleniu mostu, przez który Morgarath chciał przeprowadzić armię na ziemie Araluenu, Will i Evanlyn trafiają do niewoli. Porwani przez Skandian pod dowództwem budzącego postrach Eraka, odpływają na nieznane północne ziemie.

Halt poprzysiągł ocalić Willa i uczyni wszystko, by dotrzymać obietnicy – nawet jeśli przyjdzie mu okazać niesubordynację i złamać rozkazy króla. W korpusie zwiadowców nie ma jednak miejsca dla tych, którzy kierują się własnym interesem! Pozbawiony wsparcia, odrzucony przez towarzyszy, Halt wyrusza na niebezpieczną wyprawę do odległej, skutej lodem Skandii. Towarzyszy mu najlepszy przyjaciel Willa – Horacy, którego niezwykłe szermiercze zdolności mogą się bardzo przydać na dzikich i nieprzystępnych terenach, przez które przyjdzie im podróżować. Ale budzące zachwyt i grozę umiejętności młodego rycerza ściągają na mężczyzn uwagę okolicznych lordów… Czas biegnie nieubłaganie. Czy Halt i Horace ocalą Willa od losu niewolnika?
Publikowane od ponad dziesięciu lat, powieści o przygodach Willa Treaty oraz jego mistrza Halta O'Carricka cieszą się niesłabnącą popularnością. I nikogo nie powinno to dziwić. Wszakże John Flanagan już w trzeciej odsłonie swojej serii pokazuje, że  jego książki będą mieć wiele wielorakich odzwierciedleń.

Will Treaty i Evanlyn Wheller chcąc ratować królestwo Araluenu, musieli dokonać trudnego wyboru. Ich wolność w zamian za bezpieczeństwo mieszkańców. Zdecydowali poświęcić się dla dobra królestwa. Teraz na pokładzie Wilczego Wichru, zmierzają do Skandii, jako własność Eraka Starfollowera, Skandyjskiego jarla. Mężczyzna traktuje swoich niewolników całkiem przyjaźnie, jednak musi zachowywać pozory przed swoimi ludźmi. Evanlyn Wheller, choć udaje ubogą służącą, tak naprawdę jest dziewczyną dobrego urodzenia, rozpieszczaną przez otaczający ją dostatek, choć rzadko okazuje cechy aroganckiej szlachcianki. Pozbawiona luksusów musi się przyzwyczaić, stawiać czoła surowemu traktowaniu przez Skandian. Ona jednak może oczekiwać na pomoc bogatego ojca. Will Treaty nie ma tak wiele szczęścia. Chłopak jest niskim i chuderlawym sierotą. Jednak dzięki jego zwinności, szybkości i zaskakującej umiejętności krycia się został uczniem tajemniczego Halta O'Carricka. Zawdzięcza mu wszystko, co posiada. Teraz również zaledwie on może mu pomóc. Zwiadowca od razu po bitwie z Morgarathem podjął próbę ratowania swojego ucznia.  Ostrzelał okręt Eraka Starfollowera, raniąc kilku Skandian i zabijając jednego z nich, mimo tego nie udało mu się odbić jeńców. Halt O'Carrick będzie musiał podjąć się działań, jakich nikt się po nim nie spodziewał, jeśli chce mieć szanse uratować protegowanego, a to dopiero początek jego zmartwień. Na szczęście nie jest sam. Pomocną dłonią, a raczej klingą, wspiera go Horace Altman. Dawniej Horace Altman stanowił największego wroga ucznia Halta O'Carrick'a, ale z biegiem czasu stał się najlepszym i najserdeczniejszym przyjacielem chłopca. Razem może im się udać, pomóc przyjaciołom, zanim jednak do tego dojdzie, czeka ich długa i żmudna podróż.

W czasie, jak Erak Starfollower wraz ze swoją załogą oraz niewolnikami zatrzymuje się na Skorghijl, wyspie na Morzu Białych Sztormów niedaleko od wybrzeży Skandii, Halt O'Carrick i Horace Altman zostają zatrzymani w zamku Montsombre na północno-wschodniej Gallii. Skorghijl, zwana także Przylądkiem Schronienia, to surowy skrawek ziemi, na jakim nie znajduje się nic poza skałami. Jest to miejsce, gdzie Skandianie chronią się w czasie sztormów. Panem zamku Montsombre jest Lord Deparnieux. Ludzie na jego służbie są zastraszani, a za wszelkie przewinienia skazywani na okropną śmierć przez wygłodzenie w klatkach znajdujących się przed zamkiem. Gallia jest krajem ze słabą władzą królewską, dlatego władca zamku Montsombre pełni władzę absolutną nad nim i okolicznymi ziemiami. Will Treaty i Evanlyn Wheller będą starali się uciec z Skorghijl, a Halt O'Carrick i Horace Altman muszą postarać się cali i zdrowi zbiec z zamku Montsombre.

Książka "Ziemia skuta lodem" trzecia odsłona serii "Zwiadowcy", australijskiego pisarza Johna Flanagana, znacząco różni się od poprzednich tomów. Po walce z Morgarathem władcą Gór Deszczu i Nocy oraz jego sługami  wargalami, a także mrożącymi krew w żyłach, krwiożerczymi kalkarami, odbiorca, wraz z przewodnim bohaterem Willem Treaty i jego przyjaciółką Evanlyn Wheller, opuszcza zielone połacie łąk i lasów Araluenu, na rzecz jałowej ziemi Skorghijl. Oprawców swoich bohaterów, Skandian, John Flanagan wzorował na państwach skandynawskich, o czym świadczy ich zamiłowanie do żeglugi i pirackich napadów. Ponadto ich wilcze okręty, hełmy, tarcze i bogowie są odpowiednikami wikingów. Także Halt O'Carrick i Horace Altman stają przeciwko wcale nie łagodniejszemu przeciwnikowi. Ich oponentem jest Lord Deparnieux, jaki zamieszkuje Gallię. Mroczna i okrutna Gallia, również stanowi nawiązanie do istniejącej dawniej Galii, będącą historyczną krainą w Europie Zachodniej, znajdującą się na obecnych terenach Francji, Belgii, Szwajcarii i północno-zachodnich Włoch, zamieszkaną przez plemiona celtyckie. Tak więc Will Treaty, Evanlyn Wheller, Halt O'Carrick i Horace Altman nie stają już przeciwko nieprawdopodobnym stworom, a bardziej realnemu zagrożeniu, ludziom. Dzięki temu zabiegowi, powieść Johna Flanagana zachowuje odbiorców w poczuciu drastyczności i napięciu, jakich wcześniej trudno było w niej szukać. Ponadto John Flanagan z każdą kolejną książką poprawia jakość swojego warsztatu pisarskiego. Rozdwojona linia fabularna to nie jedyne odstępstwo od dotychczasowych metod narracyjnych autora. Pisarz nadal posługuje się lekkim, przystosowanym do młodszego grona odbiorców sposobem pisania, ale nie trudno dostrzec stopniowe ubogacanie się pióra autora. To jednak wciąż powieść dla nastoletnich odbiorców, bez opisów przepełnionych brutalnością i rozlewem krwi.

"Zwiadowcy: Ziemia skuta lodem" to lekka, zwiewna, opowiadająca o wielkiej przyjaźni powieść, skierowana w głównej mierze do młodego grona odbiorców, która dopiero stawia pierwsze kroki w czytelniczej przygodzie. Nie oznacza to jednak, że ich rodzicom lektura nie przypadnie do gustu. 

1 komentarz:

  1. Ja stanęłam na pierwszy tomie. Przeczytałam ją, ale nie sięgnęłam po drugą. Może kiedyś wrócę do tej serii. Teraz premierę ma mieć 15 tom.

    Książki jak narkotyk

    OdpowiedzUsuń