wtorek, 22 marca 2022

"Piękno i bestie. Niebezpieczne baśnie" - Soman Chainani

Pełne grozy baśnie, które znamy wszyscy, opowiedziane na nowo! Nieoczekiwanie przewrotne i śmiałe! Dwanaście niebezpiecznych historii o tajemnicach, magii  i zbuntowanych sercach. Ale też o rasizmie i wykluczeniu, o seksizmie i o pięknie, które może być… piętnem!

Soman Chainani - autor serii "Akademia Dobra i Zła", który trafił na listę bestsellerów "New York Timesa”. Ta baśniowa sześciotomowa saga sprzedała się w ponad 2,5 milionach egzemplarzy, została przetłumaczona na 29 języków, pierwszy tom doczekał się ekranizacji Netflixa. Soman Chainani jest absolwentem Uniwersytetu Harvarda, ukończył podyplomowe studia filmowe na Uniwersytecie Columbia. Rozpoczął swoją karierę jako scenarzysta i reżyser, a jego filmy były wyświetlane na ponad 150 festiwalach filmowych na całym świecie. Był także nominowany do nagrody Waterstone w dziedzinie literatury dziecięcej. Co roku odwiedza szkoły na całym świecie, aby rozmawiać z dziećmi i dzielić się z nimi swoją tajemnicą: czytanie jest ścieżką do lepszego życia.

Kopciuszek. Królewna Śnieżka. Jaś i Małgosia. Wydaje ci się, że znasz te baśnie? Nawet nie wiesz, jak bardzo się mylisz! Soman Chainani, autor bestsellerowego cyklu Akademia Dobra i Zła, postanowił napisać je całkiem na nowo. Niektóre to tylko kwestia zmiany perspektywy. Inne to całkowicie nowe opowieści na znanych motywach, za każdym razem okrutnie przewrotne.

Dwanaście baśni to dwanaście niebezpiecznych, drapieżnych opowieści o magii, tajemnicach i bohaterach, którzy nie obawiają się buntować przeciwko światu. Komu się powiedzie, a kto poniesie klęskę? Kto ulegnie konwenansom baśni, a kto uwolni się od nich raz na zawsze? Czy księżniczka musi czekać na swojego księcia? Czy piękna ma prawo walczyć jak bestia? Czy zagubioną drogę do szczęścia da się odnaleźć ponownie?

Oto przed tobą stare baśnie napisane w nowej erze!

Baśnie, które poruszą cię do głębi. Baśnie, które przypomną, że nie są i nigdy nie były tylko historyjkami dla dzieci. Baśnie, które odzwierciedlają nasze czasy, łączą stare i nowe.

W księgarniach nie brakuje książek inspirowanych baśniami, które tak dobrze są nam znane z dzieciństwa. Co zatem sprawia, że "Piękno i bestie.  Niebezpieczne baśnie" Somana Chainani różnią się od nich? I kto może po nie sięgnąć?

Dziewczynka w czerwonej pelerynie ofiarowana stadzie wilków zmienia się z ofiary w łowczynię. Królewna Śnieżka przeciwstawia się rasizmu i niewolnictwu. Śpiąca Królewna nie zapada w wieloletni sen, ale potrzebuje przebudzenia. Roszpunka pragnie wolności i niezależności. Jaś dorasta bez wzorców. Jaś i Małgosia uczą się, do czego prowadzi zawiść i strach przed wykluczeniem. Piękna, zakochana w książkach i Bestii, poznaje gorzki smak życia w samotności. Sinobrody przekonuje się, co to braterstwo i solidarność. Kopciuszek pokazuje prawdziwą magię przyjaźni. Mała Syrenka dostaje lekcję, o której na zawsze nie zapomni. Dziewczę zmuszone do przędzenia złota ze słomy, zawierające pakt z diabłem, dowiaduje się, co oznacza prawdziwa miłość. Piotruś Pan okazuje się niewdzięcznikiem i mordercą.

W swojej książce "Piękno i bestie.  Niebezpieczne baśnie", Soman Chainani bierze na warsztat baśnie Wilhelma Karla Grimma i Jacoba Ludwiga Karla Grimma, Charles’a Perraulta, Gabrielle-Suzanne Barbot de Villeneuve, Hansa Christiana Andersena, Jamesa Matthew Barrie'go. Co dokładnie w nich zmienia? W większości niewiele. Najczęściej bohaterowie jego baśni, różnią się od pierwowzorów, osobowościami, karnacją, orientacją seksualną, marzeniami i celami. Ponadto każda z baśni ma inne zakończenie, a także morał, niż tak dobrze znane nam opowiadania z dzieciństwa. Nie każda z nich niesie ze sobą szczęśliwe zakończenie, nie każdemu z bohaterów uda się ujść cało z opresji. Soman Chainani w swoich baśniach porusza kwestie niewolnictwa, rasizmu, homofobii, feminizmu, jednocześnie ukazując swoim odbiorcom różnorodność kulturową, zabierając ich w przeróżne części świata. Spośród wszystkich dwunastu pozycji, niektóre opowiadania znacznie odznaczają się na tle pozostałych. "Śpiąca Królewna" autorstwa Somana Chainani, diametralnie różni się od opowieści  Charles’a Perraulta. W sumie to w jej przypadku trudno mówić o jakichkolwiek zapożyczeniach, bo to zupełnie nowa baśń. Za to "Piotruś Pan" Somana Chainani, to dewiacje autora o dalszych losach Wendy, oraz ponownych spotkaniach dziewczynki z mieszkańcami Nibylandii. To jednocześnie najlepsze opowiadania. Za to najsłabszym z dzieł  pisarza jest baśń "Mała Syrenka", pierwotnie napisana przez Hansa Christiana Andersena. Autor skłonił się zaledwie do napisania dialogu przewodniej bohaterki z wiedźmą, do której  ta udaje się w celu oddania swego ogona za nogi. Takim sposobem  Soman Chainani po darowuje nam dwanaście różnych opowiadań. I choć każde z nich oferuje mile spędzony czas, to zaledwie te dwa wspomniane opowiadania zostaną z nami na dłużej. Trudno więc nie mieć autorowi za złe, że nie okazał nieco większej kreatywności.

Za to nie zabrakło jej Julii Iredale, która podjęła się zilustrowana książki. Tak, mówiąc o książce "Piękno i bestie.  Niebezpieczne baśnie" autorstwa Somana Chainani, nie można pominąć rozmachu, z jakim została wydana. Opowiadania są pełne przepięknych ilustracji, czarno białych, jak również w kolorze, oddających klimat historii. Wielbiciele przepięknych publikacji, nie będą zawiedzeni. 

W swojej najnowszej książce "Piękno i bestie.  Niebezpieczne baśnie", Soman Chainani zmienia baśnie mistrzów minionego czasu, w sposób, jakiego nikt się jeszcze nie podjął. Pomimo zawartego w nich okrucieństwa, to idealne opowieści dla dzieci, które pomogą rodzicom w objaśnieniu  kwestii ważnych dla naszych czasów.  

Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu Jaguar

7 komentarzy:

  1. Jestem bardzo ciekawa tej pozycji.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To dobra książka. Miło spędziłam z nią czas. :)

      Usuń
    2. Więc tym bardziej chętnie skuszę się na tę lekturę.

      Usuń
  2. Ta książka ma śliczną okladkę, treść z tego co piszesz napewno jest ciekawa.

    OdpowiedzUsuń
  3. Lubię, kiedy książki w takim klimacie wzbogacone są piękną szatą graficzną, jakże intensywniej wówczas w nie wchodzę. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ta książka pod tym względem Cię nie zawiedzie.

      Usuń