poniedziałek, 15 października 2012

"Ajurweda - medycyna indyjska" - Monika Ptak

Oto pozycja wydawnictwa Studio Astropsychologii, której treść nie dotyczy wróżenia, pseudo magii i kadzideł. "Ajurweda - medycyna indyjska" to książka świetnie uzupełniająca kolekcje na pułkach wielbicieli tego regionu świata, ale również i dobry poradnik zdrowia, gdyż oparty na doświadczeniach jego autorki - tak przynajmniej jest napisane z tyłu okładki pozycji.

Niestety, ale o samej twórczyni, z książki możemy dowiedzieć się niewiele. W rzeczy samej nic. To samo powtarza się przy wyszukiwaniu informacji o owej Pani w Internecie. Oprócz ofert cenowych przeróżnych księgarni, które mają na sprzedaży recenzowany tom, sieć nie jest nam w stanie ukazać potrzebnych informacji. Sama autorka dzieła, w jego zawartości, woli na wstępie omówić czym jest Ajurweda, niż opowiedzieć czytelnikom coś o sobie, wyjawić choćby skąd swą wiedzę wzięła, jak mieli to w zwyczaju jej konkurenci. Tak więc, pisarkę możemy dodać, jako kolejną osobę, do grona twórców nieznanych i tylko snuć przypuszczenia, że Monika Ptak rzeczywiście swoją wiedzę popiera doświadczeniem przykładowo z dłuższego pobytu w Indiach, a nie jedynie spędzonymi tam wakacjami. 

Ajurweda to prosta nauka, której zasady mogą mieć zastosowanie w życiu codziennym wszystkiego co żyje. Każdy kto podejmie się jej zgłębiania od dnia, w którym pozna jej zasady, po kres swojego życia będzie żył w harmonii i zgodzie z naturą. Ta dziedzina indyjskiej wiedzy mówi o zależnościach ciała, umysłu i ducha, podkreśla wagę naturalnego trybu życia, uczy sterowaniem przemianą materii, pobudza zdolności samo uzdrawiające. 

Z książki "Ajurweda - medycyna indyjska" - Moniki Ptak, dowiemy się m.in o: podstawach opisywanej w tomie sztuki leczniczej, pojęciach stosowanych w Ajurwedzie, wczesnym wykrywaniu chorób i błędnych diagnozach, leczeniu swojego organizmu na własną rękę, aktywności życiowej - to wszystko jedynie uogólnione podziały tego tytułu. 

Monika Ptak potrafi zainteresować czytelnika. Pisze bardzo zwięźle, jednocześnie dając dostatecznie dużo informacji. Niestety, ale nie można powiedzieć tego samego o rozmieszczeniu rozdziałów w książce, o czym choćby świadczy pojawienie się tłumaczenia pojęć zaraz po podstawach Ajurwedy. Treści książki przydatne, aczkolwiek jedynie czytane w całości, jeżeli chcielibyśmy aby pozycja posłużyła nam jako encyklopedia, mogłoby być to trochę kłopotliwe. 

Wydanie książki, w miękkiej, ale nie byle jakiej, okładce, można uznać za satysfakcjonujące. Ilustracja zdobiąca pozycję jest ciekawa, nie przesadna i cieszy oko. Podobnie jest z wewnętrzną zawartością. Ogólnie jest w niej więcej treści, niż obrazków, jednak nawet kiedy te się pojawiają są zrozumiałe i wykonane z starannością

Z całej zawartości książki spodobała mi się część poświęcona poszczególnym fragmentom języka oraz ust. To niesamowite ile zależy od tych dwóch części ciała i jaką mają one zależność w stosunku do czynników naszych organów wewnętrznych. 
  
Pozycję "Ajurweda - medycyna indyjska" - Moniki Ptak mogę polecić tylko osobom, które ona zainteresuje, i które pragną zgłębiać tajniki leczenia własnego ciała. Jeżeli będziecie mieli okazję zerknąć do tego nieobszernego, ale jakże pełnego wiedzy tomu, zróbcie to. Jestem ciekawa tego, co was zaintryguje w nim najbardziej. 


 Dziękuję wydawnictwu Studio Astropsychologii za egzemplarz recenzencki.