wtorek, 25 marca 2014

"Percy Jackson i bogowie olimpijscy: Klątwa Tytana" - Rick Riordan

Trzecia część serii o bogach olimpijskich sprawia, że dzieje się coś niespotykanego w szkolnej klasie - mity greckie ożywają, a czytelnik odkrywa, że lektura może być świetną przygodą. Tę książkę można czytać niezależnie od całej serii, ale nowi czytelnicy natychmiast sięgną po dwie wcześniejsze kontynuacje i nie będą się mogli doczekać czwartej. 

Rick Riordan - amerykański pisarz książek przeznaczonych dla nastolatków, jak i doroślejszych odbiorców. Studiował na Uniwersytecie stanu Teksas, specjalizując się w historii i anglistyce. Przez lata pracował jako nauczyciel. Sławę przyniosła mu seria powieści "Percy Jackson i bogowie olimpijscy", którą chętnie kontynuuje w "Olimpijskich Herosach". Obecnie mieszka w Teksasie wraz z żoną i dwoma synami.

Percy Jackson dostaje od swojego najlepszego kumpla Grovera pilną wiadomość z prośbą o pomoc, więc natychmiast przygotowuje się do walki. Przyjaciele ruszają na ratunek i odkrywają, że Grover spotkał kogoś wyjątkowego: dwoje potężnych dzieci półkrwi o nieznanym pochodzeniu. Ale to nie wszystko, co ich czeka. Kronos, uknuł najbardziej podstępny ze swoich planów, a młodzi herosi mają stać się jego ofiarami. 

Nie oni jedni są w niebezpieczeństwie. Przebudził się potwór, któremu może udać się zniszczyć Olimp, a Artemida, jedyna bogini, która potrafi go wytropić, zaginęła. Percy i przyjaciele wraz z Łowczyniami Artemidy mają niewiele czasu, na odnalezienie porwanej  bogini i rozwiązanie tajemnic potwora, na którego polowała. A po drodze będą musieli stawić czoła najniebezpieczniejszemu wyzwaniu: mrożącej krew w żyłach klątwie tytana.

Perseusz Jackson jest potomkiem Sally Jackson i Posejdona. Rok temu dowiedział się, że posiada również brata, Tysona. Wielki wzrostem nastolatek z okiem pośrodku czoła stał się uczestnikiem Obozu Herosów na krótki czas. Potem, pomagając w uratowaniu córki Zeusa, postanowił zamieszkać na dnie oceanu wraz z ojcem. Obecnie brat to zaledwie jeden sposób Percy'ego na kontakt z Posejdonem, a nawet wówczas nie jest to proste. Bóg nie ma dla niego czasu, szczególnie teraz podczas wzrastania potęgi Kronosa i jego popleczników. Nastoletni heros półkrwi znajduje się w trudnej okoliczności, na dodatek jego najlepsza przyjaciółka zaginęła. Annabeth Chase brała udział w zadaniu wraz z nim, Thalią Grace, Groverem Underwood i poległa. Artemida, bogini księżyca i łowów, która miała ją odnaleźć, również wpadła w zasadzkę. Teraz cała trójka zamierza uratować je obie, a wspomagają ich Zoe Nightshade oraz Bianca di Angelo. To szczególnie kłopotliwe wsparcie, ponieważ obie służą Artemidzie, a należące do niej dziewczęta bardzo surowo podchodzą do męskiego grona. Dodatkowo Zoe Nightshade nie przepada za Thalią, ale Artemida twierdzi, że to jedna z jej najlepszych dziewcząt. Bianca di Angelo to świeżo upieczona towarzyszka bogini, a także nowa w otaczającej ich rzeczywistości, która pragnie przede wszystkim wolności. Herosi będą musieli pogodzić się z swoim towarzystwem, złączyć zdolności i rozpocząć wspólnie wyścig z czasem. 

Mitologia grecka to zbiór mitów, opowieści o bogach i herosach, przekazywanych przez starożytne greckie zwyczaje. Mitologia ta, poprzez mitologię rzymską, która z niej wiele zaczerpnęła, weszła do dziedzictwa kultur europejskich i jest w dalszym ciągu obecna w przejawach istnienia społecznego. Szczególnie ważna jest dla potomków bogów, herosów półkrwi. Posiadając nieśmiertelnych rodziców, dziedziczą oni umiejętności, które wykorzystują przeciw walce ze złem, ale również w  obronie własnej. Wszakże, ich rodziciele posiadają wielu wrogów, a oni to doskonałe narzędzia do zemst. Obóz Herosów to miejsce będące ich schronieniem. Niektóre dzieci bogów nie mogą go opuszczać niemalże w ogóle. Jednakże inni, nawet tam nie mogą oczekiwać ratunku, bowiem często wrogiem samego herosa jest pisane mu przeznaczenie. W ich przypadkach mitologia to rzeczywistość. 
  
Fantasta jest osobą, której świadomość trwa w świecie fantazji. Charakteryzują ją marzenia, idee i romantyczność. Takich wartości oczekuje się od autorów książek fantastycznych, mimo to Ricka Riordana ktoś powinien brutalnie sprowadzić na ziemię. Będąca trzecią odsłoną serii książka, to alternatywne odniesienie do poprzedniego tomu. W "Percym Jacksonie i bogach olimpijskich: Morzu potworów" herosi ratowali sosnę Thalii, która została otruta, jak również przyjaciela, Grovera. Tom posiadał bardzo dużo podobieństw do poprzedniego W "Percym Jacksonie i bogach olimpijskich: Klątwwie Tytana", muszą oni uratować Annabeth, ale także Artemidę. Ponadto powracają marzenia senne przewodniego bohatera, a z nimi dawni wrogowie. Różni się początek powieści. Rozpoczyna się ona na terenie szkolnej placówki, ale teraz ma to miejsce w okolicach świąt Bożego Narodzenia i Perseusz Jackson nie rozwala własnego miejsca edukacji. Potem schematyczność jest taka sama jak wcześniej, z lekkimi zmianami. Pod koniec pisarz zaczerpuje nawet z pierwszej części przygód swoich postaci. Ewidentnie w omawianej odsłonie brak dużej dawki świeżej koncepcji lub poświęcenia większej ilości czasu. Podczas zapoznawania się z jej zawartością, nie trudno odnieść wrażenie, że twórca wykorzystuje rozwiązania do bardzo podobnych zdarzeń, nie zastosowane wcześniej. Ponowna szablonowość to nie ostatnie przewinienie Ricka Riordana. Jego bohaterowie zakochują się, odnajdują w sobie nowe moce, nawet umierają, a wszystko pozostaje bez polotu, nie rozbudowane. Ich najwidoczniej też męczą rozwiązania, które pozostają do przewidzenia. Uniwersum zostało rozbudowane o dodatkowe atrakcje i na ich skutek można powiększyć swoją wiedzę, jednakże te blakną w towarzystwie takiej niedbałości. Teza mówiąca, że druga część jest zawsze słabsza od pierwszej, nie sprawdziła się, jeżeli chodzi o to dzieło. Twórczość pisarza prezentuje się jeszcze gorzej niż uprzednio. Jedno warte wspomnienia dobrodziejstwo jest takie, że powieść nadal odbiera się przyjemnie i bezzwłocznie.

Rick Riordan nie potrafi udźwignąć sukcesu pierwszego tomu "Percy'ego Jacksona i bogów Olimpijskich", ani go ponowić. Trzecia część jak najbardziej jest warta przeczytania, jednakże największą przyjemność będzie sprawiała osobom, które nie znają poprzednich tomów. Fani herosów będą bawić się nieco mniej, ciągle wspominając debiut.