sobota, 21 grudnia 2019

Fanowskie ekranizacje książek. Wielkie dzieła, powstałe za niewielkie pieniądze

Fanfilm to produkcja filmowa inspirowana znanymi produktami kultury masowej, najczęściej filmami, komiksami lub grami komputerowymi. Fanfilm, jak wskazuje na to nazwa, jest produkcją stworzoną przez fanów, najczęściej amatorów niemających nic wspólnego z przemysłem filmowym, rzadziej przez profesjonalistów. Ich dzieła są produkcjami niekomercyjnymi, rozpowszechnianymi przez Internet. 

Oto kilka takich niezależnych produkcji, które pomimo niewielkiego doświadczenia swoich twórców, jak również małego budżetu, prezentują się naprawdę dobrze.
 
The Hunt For Gollum 

"The Hunt For Gollum" to wielokrotnie nagradzany prequel do "Władcy Pierścieni", napisanego przez J. R. R. Tolkiena, a następnie zekranizowanego przez Petera Jacksona. 

Realizacja filmu miała miejsce w Północnej Walii, Epping Forest i Hampstead Heath. Film został nakręcony w wysokiej rozdzielczości, z budżetem 3000 funtów (5 000 dolarów). Produkcja jest całkowicie nieoficjalna i nieautoryzowana.


"The Hunt For Gollum" zadebiutował 3 maja 2009 roku na festiwalu filmowym Sci-Fi-London oraz całkowicie darmowo w Internecie, Do 20 października 2009 roku obejrzało go 5 milionów osób, a do 2015 roku liczba wyświetleń powiększyła się o ponad 13 milionów.


Akcja filmu "The Hunt For Gollum" rozgrywa się w Śródziemiu, kiedy to czarodziej Gandalf Szary obawia się, że Gollum może ujawnić Sauronowi informacje o Pierścieniu. Gandalf wysyła strażnika Aragorna w poszukiwaniu Golluma.

Hunger Games - Weeping Willow

Film "Hunger Games - Weeping Willow" nawiązuje do serii książek "Igrzyska śmierci", autorstwa Suzanne Collins. Zdarzenia zawarte w filmie, 52 Igrzyska Głodu, zostały do niego wybrane, ponieważ kanon nie objął tego obszaru historii, pozwalając twórcom na stworzenie własnych postaci i historii z uniwersum nakreślonego przez Suzanne Collins. Żadna z postaci nie istnieje w książkach ani filmach. 

"Hunger Games - Weeping Willow" to produkcja Annie Poling, Maxwella Swet, Lizzy Poling, Micah Swet, Rachel Poling, Phillipa Poling i Josiah Poling.  Podczas pierwszego spotkania rodzeństw, które miało miejsce w 2011 roku, prędko przekonali się, że  dzielą ze sobą wspólną pasję do opowiadania historii i tworzenia filmów. Obecnie są właścicielami Rogue Zohu Productions. Indywidualnie, jak również jako grupa, podejmują kroki w kierunku profesjonalnego kręcenia filmów. Pracując na profesjonalnych planach filmowych, a pozyskane doświadczenie wdrażają we własne produkcje. Ponadto,  doświadczeni trudnościami w znalezieniu możliwości kształcenia swoich umiejętności, pragną inspirować młodych ludzi, pomagając im w ich edukacji.

"Hunger Games - Weeping Willow" zostało upublicznione 12 maja 2014 roku. Obecnie posiada ono ponad 3 miliony obejrzeń.  


W momencie, jak Willow zostaje wybrana do uczestnictwa w 52 Igrzyska Głodu, jej brat Tristan zgłasza się na ochotnika, aby nie musiała temu stawić czoła sama. Walcząc na arenie, oboje muszą pogodzić się z faktem, że zaledwie jedno z nich może wrócić do domu.

Nevernight  

 

W 2019 roku Piéra Forde otrzymała dotację od australijskiej instytucji Screen Australia, na adaptację krótkiej serii "Nibynoc", australijskiego pisarza Jaya Kristoffa. 

 

Piéra Forde jest australijską aktorką i producentem.  Dorastając w Brisbane w Australii, Piéra Forde kształciła umiejętności aktorskie od najmłodszych lat. Uczęszczała do Queensland Academy for Creative Industries, specjalizującej się w teatrze i filmie. Po ukończeniu studiów, Piéra Forde zaczęła grać w różnych lokalnych produkcjach filmowych, zdobywając uznanie w branży filmowej. W 2012 roku podpisała umowę z Kubler Auckland Management i rozpoczęła tworzenie serii filmów "Maximum Ride Web", opartych na książkach dla dorosłych Jamesa Pattersona. Seria ta odniosła ogromny sukces w sieci i na całym świecie. To zapoczątkowało jej zamiłowanie do tworzenia adaptacji książkowo-filmowych, co doprowadziło do stworzenia kanału na YouTube.


W przeciwieństwie do pozostałych produkcji to dzieło jest bardzo dokładną adaptacją powieści. Na dodatek zostało ono podzielone na odcinki. Pierwsza część opublikowana została 1 grudnia 2019 roku, osiągając do obecnej chwili 45 000 wyświetleń. 


W krainie, gdzie trzy słońca prawie nigdy nie zachodzą, uciekająca zabójczyni dołącza do szkoły zabójców, szukając zemsty na możnowładnych, którzy zniszczyli jej rodzinę. 

Pół wieku poezji później


Film "Pół wieku poezji później" opowiada historię ostatniego wiedźmina, Lamberta, przyjaciela Geralta z Rivie. Historia ma miejsce ćwierć wieku po pogromie rivijskim, czyli ostatnich wydarzeniach z książkowej serii "Wiedźmin", autorstwa Andrzeja Sapkowskiego.

"Pół wieku poezji później" to projekt, za którego realizację odpowiada Jakub Nurzyński, reżyser i współautor scenariusza filmu. Studiował on reżyserię w Warszawskiej Szkole Filmowej, a wcześniej filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Czterokrotny uczestnik konkursu 48 Hours Film Project. Wielki fan literatury fantasy. Jako asystent pracował m.in. z takimi reżyserami jak Krzysztof Lang albo Maciej Stuhr. Realizacja "Pół wieku poezji później" trwała od 2015 roku, a sfinansowana została m.in. w internetowej zbiórce. Przez ten okres nie tylko kilkukrotnie przekładano datę premiery, ale i wydłużano czas trwania obrazu z krótkometrażowego, w pełnometrażowy film. Mimo że produkcja jest amatorska, nie przeszkodziło to w zaangażowaniu w projekt takich aktorów, jak Mariusz Drężek, Magdalena Różańska, Zbigniew Zamachowski.

"Pół Wieku Poezji Później" potrzebowało niecałych dwóch dni na osiągnięcie pół miliona wyświetleń na YouTube. Obecnie film posiada ponad milion oglądnięć.


Zostaje zaatakowane Kaer Morhen, stare siedliszcze wiedźminów z cechu Wilka. Napaści przewodzi potężny wojownik - Agaius. Parę lat później z Aretuzy, świeżo odbudowanej szkoły czarodziejek, ucieka Ornella, podejrzewana o odnalezienie legendarnej Księgi Alzura. W pościg za renegatką rusza Triss Merigold. Z pomocą ma jej przyjść stary bard Jaskier, jego bękarci syn, Julian oraz poszukujący zemsty Lambert, ostatni zabójca potworów. 

A Court of Thorns and Roses

Projekt "A Court of Thorns and Roses", na podstawie książek "Dwór Cierni i Róż" i "Dwór mgieł i furii", autorstwa Sarah J. Mass, jest jeszcze w trakcie przygotowań, jednak opublikowane do tej chwili materiały, robią dobre wrażenie.

Projekt "A Court of Thorns and Roses", to dzieło, które realizuje dwunastoosobowa grupa cospleyerów. Podczas wspólnego spotkania, które stanowiło zaplanowaną sesję zdjęciową, pojawił się pomysł stworzenia filmu. Praca rozpoczęła się od nakręcenia zwiastunu projektu, a że spotkał się on z ciepłym przyjęciem, postanowili kontynuować pracę. Ta grupa młodych ludzi to fani twórczości pisarki, niewspierani przez nią. Ich projekt powstaje zaledwie za sprawą ich własnej determinacji, jak również wsparcia ludzi, których znają zaledwie z mediów społecznościowych.

Zapowiedź projektu, ukazująca pierwsze ze scen, w dziesięć miesięcy po publikacji na YouTube osiągnęła prawie pół miliona odsłon. 

 
Dziewiętnastoletnia Feyra jest łowczynią. Podczas srogiej zimy zapuszcza się w pobliże muru, który oddziela ludzkie ziemie od Prythianu, krainy zamieszkanej przez rasę obdarzonych magią śmiertelnie niebezpiecznych stworzeń, która przed wiekami panowała nad światem. Podczas polowania Feyra zabija ogromnego wilka. Wkrótce w drzwiach jej chaty staje pochodzący z wysokiego rodu Tamlin w postaci złowrogiej bestii, żądając zadośćuczynienia za ten czyn. Feyra musi wybrać - albo zginie w nierównej walce, albo uda się razem z Tamlinem do Prythianu i spędzi tam resztę swoich dni. Pozornie dzieli ich wszystko - wiek, pochodzenie, ale przede wszystkim nienawiść, która przez wieki narosła między ich rasami. Jednak tak naprawdę są do siebie podobni o wiele bardziej, niż im się wydaje. Czy Feyra będzie w stanie pokonać swój strach i uprzedzenia?

Znaliście zaproponowane dzieła? Jakie z nich spodobało się wam najbardziej? Może znacie, jakieś inne fanowskie ekranizacje zainspirowane książkami, które możecie polecić? Piszcie w komentarzach! 

10 komentarzy:

 1. W tekście zabrakło wielu znakomitych filmów, które stworzono na podstawie powieści o Harrym Potterze, autorstwa J. K. Rowling, albo uniwersum "Gwiezdnych Wojen", które zapoczątkował George Lucas. Brakuje także fanowskich ekranizacji, powstałych na podstawie komiksów. To dlatego, że są one tak rozległe, iż ich temat pragnę poruszyć w osobnej publikacji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo interesujący wpis! Przyznam szczerze, że nie słyszałam wcześniej o fanowskich produkcjach zorganizowanych z takim rozmachem, poza jednym filmem z uniwersum Harrego Pottera ;). Chętnie poczytam więcej na ten temat.

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja czekam na ekranizację Donny Tarrt:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Niektóre wypadają naprawdę korzystnie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem w szoku. Nie miałam pojęcia, że realizowany jest projekt z "A Court of Thorns and Roses". Czytałam całą wydaną u nas serię i jestem bardzo bardzo zainteresowana tym tematem.

  OdpowiedzUsuń
 6. o dalszych losach bohaterów literackich tworzonych przez fanów wiedziałam. O Fanfilmie jakoś mi umknęło :P ale widzę, że niktóre z tych filmów rzeczywiście warte są uwagi :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawe propozycje 😃
  Tak ,to prawda są filmy które mimo niewielkiego budżetu, spod kamery amatorów są bardzo fajne 😃
  Pozdrawiam
  Lili

  OdpowiedzUsuń
 8. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń